[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W listopadzie 2015 roku klasy humanistyczne (wszystkie poziomy) wzięły udział w projekcie „Edukacja prawna młodzieży”.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział we Wrocławiu w porozumieniu z Urzędem Miejskim Wrocławia, przy pomocy Oddziału Dolnośląskiego Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Na lekcjach omawiano takie zagadnienia jak: korzystanie z zasobów internetu: pobieranie filmów, muzyki itp., odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich („piractwo”), podstawowe zasady dziedziczenia, odpowiedzialność za czyny niedozwolone, podstawowe zasady odpowiedzialności karnej (w tym wiek jako kryterium), wykroczenie a przestępstwo (różnice, zasady odpowiedzialności), reakcja na cudze przestępstwa (źle pojmowana lojalność, pomoc w ukrywaniu cudzych przestępstw, jako źródła odpowiedzialności karnej), dziecko - jego prawa i obowiązki w rodzinie czy władza rodzicielska jest władzą absolutną?).

Lekcje miały charakter otwarty. Ich przebieg zależał od koncepcji prowadzącego i zaangażowania uczniów. Wiedza poparta praktyką była przekazywana w interesujący i przystępny sposób. Niejednokrotnie zdarzało się, iż uczniowie zostawali po lekcjach i kontynuowali dyskusję. 

Dzięki uczestnictwu w projekcie do biblioteki szkolnej trafiła "Apteczka prawna - Lex bez łez" - unikalny poradnik prawny dla młodzieży. Porusza zagadnienia z wielu dziedzin prawa, w tym szeroko pojętego prawa cywilnego, karnego, a nawet podatkowego. Wskazuje jak należy zachowywać się przed sądem i jakie jest znaczenie takich konstytucyjnych wartości jak niezawisłość sędziowska, czy niezależność sądownictwa.

W dniu 10 grudnia 2015 roku (Europejski Dzień Prawnika, rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka) klasa IIIE i IIA uczestniczyły w zajęciach na temat „Wolność słowa i wszelkich innych form wypowiedzi - gwarancje i granice”. Prowadzący je prawnicy dyskutowali z uczniami na temat znaczenia prawa do wolności wypowiedzi w demokratycznym państwie prawa oraz ograniczeń, jakim prawo to podlega ze względu na ochronę dóbr osobistych. Uczniowie poznali rolę prawników jako obrońców praw człowieka i reprezentantów obywateli w rozstrzyganiu sporów w postępowaniach sądowych oraz pozasądowych.

Do góry