[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

„Wszyscy jesteśmy Grekami” zawyrokował w XIX wieku angielski poeta Shelley chcąc podkreślić jak wiele kultura europejska zawdzięcza starożytnej Grecji.

Sztuka, filozofia, teatr, poezja, nauka, demokracja to najważniejsze hasła podsumowujące w wielkim skrócie spadek jaki po greckim antyku otrzymały kolejne stulecia. Dorobek kultury minojskiej, mykeńskiej i klasycznej Grecji nasi uczniowie mogli poznawać podczas jedenastodniowego obozu naukowego, który zorganizowały wspólnie z biurem podróży pasjonatki sztuki i historii czyli Agata Rusnak-Kozłowska i Katarzyna Moskwa.

Od 27 kwietnia do 7 maja podróżując autokarem, promem i na własnych nogach uczniowie i nauczyciele naszego liceum przemierzali Grecję Środkową, Peloponez i Kretę. Wiszące klasztory w Meteorach, przełęcz w Termopilach, wyrocznia Pytii w Delfach, Akropol i Agora w Atenach, tereny wykopalisk w Knossos, Fajstos i Malii, ruiny dawnego leprozorium na Spinalondze, nabrzeżne groty w Matalii, niezdobyta twierdza w Mykenach, teatr i ośrodek kultu Asklepiosa w Epidauros a w końcu ośrodek starożytnych igrzysk sportowych w Olimpii – te wszystkie miejsca odcisnęły swój ślad nie tylko na matrycy aparatów fotograficznych ale przede wszystkim w pamięci uczestników wyjazdu. Te różnorodne relikty przeszłości wraz z rozszalałą przyrodą, pełną kwiatów i zapachów oraz wybitnymi kreacjami aktorskimi uwidocznionymi podczas zaprezentowanych na promie czterech wersji dramatu „Król Edyp” (w konwencji paradokumentu, sitcomu, musicalu i kina grozy) zapewniły olbrzymią ilość wrażeń wszystkim uczestnikom wyjazdu.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kolejne wyjazdy okażą się równie udane, choć poprzeczka została ustawiona wyjątkowo wysoko.

 
Do góry