[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

Wiosną 1940 r. na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zabito strzałem w tył głowy prawie 22 tysiące jeńców, obywateli II RP, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji.

13 kwietnia 1943 r. Niemcy ogłosili informację o odkryciu masowych mogił oficerów Wojska Polskiego w lasku katyńskim. Od tego momentu Polacy wiedzieli tylko o mordzie katyńskim. Po wielu latach dowiedzieliśmy się o masowych grobach w Charkowie, Miednoje, w Bykowni i w Kuropatach. O wielu miejscach egzekucji jeńców polskich jeszcze nie wiemy.

Władze radzieckie do 1990 roku zaprzeczały, że są odpowiedzialne za te mordy. Dopiero 13. kwietnia 1990 r. oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych ze zbrodnią katyńską nie zostało jednak jak dotąd wyjaśnionych.

W listopadzie 2007 r. Sejm RP podjął uchwałę o ustanowieniu dnia 13. kwietnia - Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W tym roku nasza szkoła brała udział w uroczystościach poświęconych Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Poczet sztandarowy w składzie: Katarzyna Gulczyńska (1d), Maciej Kuczer (1d), Oliwia Paszkowska (1e), Kacper Piskórz (1e), Aleksandra Rzadkosz (1d), Paulina Sierda, (1d) Julia Winiarz (1e) pod opieką p. Jacka Szczepanika uczestniczył we Mszy Św. w Bazylice Mniejszej Kościoła Garnizonowego.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości udali się procesyjnie pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, Bykowni i innych nieznanych miejsc) w parku im. Juliusza Słowackiego. Tam zgromadzili się kombatanci, żołnierze, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, harcerze i uczniowie dolnośląskich szkół wraz z delegacją naszej szkoły. Przed pomnikiem odbyły się dalsze uroczystości zakończone Apelem Poległych i odegraniem, przez orkiestrę wojskową, hejnału „Cisza”.

Do góry