[ UCZNIOWIE ]

[ UCZNIOWIE ]

Od 13 do 19 września 2015 gościliśmy w naszej szkole 16 uczniów  i 3 nauczycieli z wileńskiej  szkoły Vilniaus Pilaitės Gimnazija.

Była to rewizyta wymiany między naszymi szkołami. W czerwcu br. uczniowie naszego liceum wraz z opiekunami spędzili niezapomniany tydzień w Wilnie. Litwa to przepiękny kraj. Nasi litewscy przyjaciele przygotowali dla nas przepiękny program spotkania. Wilno - jedno z najpiękniejszym miast Europy, oczarowało nas mnóstwem zabytków.

P9151429
My także bardzo starannie przygotowaliśmy się do rewizyty. Naszym priorytetem było pokazanie  naszym gościom pięknych zakątków Wrocławia. Dzięki naszej tłumaczce, pani Tatjanie Vologdinie, która w pełen uroku  sposób przekładała informację z języka polskiego na litewski,  spacer po mieście oraz zwiedzanie jego zabytków to prawdziwa uczta doznań estetyczno-poznawczych. Wszyscy mogliśmy w pełni delektować się niepowtarzalną atmosferą naszego miasta.

P9151433

Szczególnie ważnym punktem naszego programu były spotkania z honorowymi osobistościami Wrocławia. Nasza wizyta w biurze Pana Prezydenta Rafała Dutkiewicza to niezapomniane  doświadczenie.

P9151445

Nasi partnerzy byli pod wrażeniem serdeczności i gościnności pana Prezydenta, jego erudycji, dowcipu i uroku osobistego.

P9171566Zwiedzanie Uniwersytetu Wrocławskiego również pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników wymiany.

P9171527
Jesteśmy bardzo wdzięczni panu prorektorowi, prof. Adamowi Jezierskiemu,  za pokazanie nam przepięknych historycznych wnętrz jednej z najpiękniejszych polskich uczelni.

P9171542

Jesteśmy pod wrażeniem wielu talentów Pana Prorektora i jego artystycznej duszy. Koncert organowy w Jego wykonaniu to wspaniały prezent dla naszych zmysłów i  wiele wzruszeń.

P9161516

Zwiedzanie Ogrodu Japońskiego oraz przyległego historycznego kompleksu Hali Stulecia to czas na odpoczynek i kontakt z naturą. Dzięki przepięknej pogodzie mogliśmy rozkoszować się bogactwem przyrodniczym parku.

P4051636
Kolejną atrakcją naszego programu było zwiedzanie wrocławskiego zoo, a w szczególności Afrykarium  prezentujące ekosystemy wodne i lądowe Afryki, będącego  jedynym takim obiektem w Polsce.

Również doznania kulinarne zajęły ważne miejsce w naszym programie. Zależało nam, aby nasi goście poznali też polską kuchnię.

P9141402

W szkole uczyliśmy się tańczyć Poloneza, próbowaliśmy pokazać naszym gościom polską gościnność i kulturę.

P1010299

Nie zabrakło też doznań krajoznawczych. Wyruszyliśmy z naszymi gośćmi na jednodniową wycieczkę w Góry Stołowe. Park Narodowy Gór Stołowych to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.  Pod wpływem  procesów wietrzeniowych wykształciły się w piaskowcach głębokie szczeliny, labirynty, mosty i bramy skalne, a także fantastyczne formy przypominające gigantyczne grzyby, ludzi i zwierzęta. Uczniowie  i nauczyciele z Litwy byli nimi zafascynowani.

Naszym przewodnikiem był absolwent naszej szkoły,  Filip Duszyński - młody naukowiec i prawdziwy pasjonat gór.

Ostatni dzień to też nowa przygoda. Gościliśmy w ogrodach Pałacu w Borowej niedaleko Oleśnicy.  Był to czas leniwego relaksu, raczenia się przysmakami kuchni polskiej przygotowanymi przez samych uczniów oraz właściciela pałacu,  który z niezwykłą serdecznością częstował nas pysznościami przygotowanymi w ogrodowej kuchni. Ogromny kompleks ogrodowo-leśny zachęcał do spacerów i obcowania z naturą.

P9191628

Nasze tygodniowe spotkanie było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.

Wierzymy, że wymiana między naszymi szkołami będzie kontynuowana. Do zobaczenia za rok!

Wspomnienia Łukasza - tutaj.