[ UCZNIOWIE ]

logo LOVII

[ UCZNIOWIE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W dniach 11-17 czerwca gościliśmy w naszej szkole zaprzyjaźnionych partnerów z Litwy. Po raz kolejny realizowaliśmy bilateralną wymianę międzykulturową pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym nr VII we Wrocławiu a Gimnazija Pilaites z Wilna.

Grupa siedmiu Litwinów wraz z dwoma opiekunami przybyła do nas o 5 rano w poniedziałek. Po kilku godzinach odpoczynku udaliśmy się na oficjalne przywitanie gości. W szkole czekały na nas ciasta przygotowane przez polskich uczniów oraz pan Dyrektor Leszek Duszyński, który zachwycił wszystkich uczestników wymiany witając swoim przemówieniem w języku litewskim i angielskim. Naszym gościom został zafundowany quiz wiedzy o Polsce i mieście, w którym się znajdują – Wrocławiu.

Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w SkyTower. Wjazd na taras widokowy umożliwił pokazanie naszym gościom Panoramy Wrocławia. Wieczorową porą wszyscy wyruszyli na beztroskie skakanie do Jump Word a po zakończeniu zabawy udali się na zasłużony wypoczynek do swoich domów.

Dzień drugi rozpoczęliśmy wycieczką do nieczynnej kopalni magnezytu, która mieści się w maleńkiej miejscowości Wiry koło Sobótki. Przewodnik oprowadzał nas po jej podziemnych trasach ponad 2,5 godziny, przy okazji opowiadając historię kopalni i prowadząc z nami darmową lekcję geologii. Stamtąd udaliśmy się w dalszą podróż. Naszym celem było Arboretum w Wojsławicach, w którym spędziliśmy dalszą część dnia. Swój głód zaspokoiliśmy pieczonymi kiełbaskami, które każdy uczestnik miał okazję piec w ognisku na terenie wspomnianych już ogrodów. Wróciliśmy wieczorową porą do Wrocławia pełni nowych wrażeń, jakich dostarczył nam cały dzień.

Środa rozpoczęła się od zajęć na ściance wspinaczkowej. Po ponad dwugodzinnych warsztatach wszyscy udaliśmy się na miejsce zbiórki z przewodnikiem miejskim. Wyruszyliśmy z placu Bema trasą turystyczną do centrum Starego Miasta po to, by zwiedzić najbardziej urokliwe zakątki Wrocławia i poszukać paru krasnali.

Udało się również spotkać panie krasnalki, które są nie lada atrakcją we Wrocławiu.

Metą zwiedzania stała się Katedra a dokładniej taras widokowy na jednej z wież, z którego również można podziwiać niesamowitą panoramę Wrocławia, tym razem z innej perspektywy. Program zwiedzania zakończyliśmy w tym dniu wizytą w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym wszyscy mieli czas, aby spokojnie odpocząć przed wieczorną wizytą w Panoramie Racławickiej.

Czwartek i piątek to zwiedzanie Wrocławia po drugiej stronie Odry. Hala Stulecia, Centrum Poznawcze, Pawilon 4 Kopuł, Ogród Japoński, Park Szczytnicki. Nie zabrakło oczywiście obowiązkowej atrakcji Wrocławia – ZOO z Afrykarium. Tam nasi goście mogli przebywać i zwiedzać do woli. Dodatkową przy i tak już bardzo atrakcyjnym planie zwiedzania niespodzianką było Kolejkowo na Dworcu Świebodzkim. Wspomniana Makieta miasta Wrocławia i okolicznych miejscowości Dolnego Śląska zachwyciła wszystkich swoimi detalami.

Wieczorem udaliśmy się na pokaz Fontanny Multimedialnej, gdzie gra świateł i muzyki wywołuje niesamowite widowisko.

Ostatni dzień nasi goście rozpoczęli od wizyty w Centrum Historii Zajezdnia, gdzie mogli doświadczyć prawie 3-godzinnej lekcji historii, której celem jest uświadamianie, jak ciężkie były losy Polaków i w jaki sposób były zamieszkiwane dzisiejsze tereny Dolnego Śląska i zniszczonego przez wojnę miasta Wrocławia.

Ostatnim punktem na mapie atrakcji dla naszych przyjaciół z Wilna była wizyta w Hydropolis. Miejsce to zachwyciło przede wszystkim niesamowitą oryginalnością w sposobie przekazania wiedzy na temat wszystkiego, czego wspólnym mianownikiem jest woda. Przejazd Polinką przez Odrę na teren Campusu Politechniki Wrocławskiej i spacer przez tereny wspomnianej uczelni z metą w Pasażu Grunwaldzkim zakończył program naszej tygodniowej wymiany. Od tego momentu każdy udał się ze swoim partnerem na zakupy, aby kupić pamiątki, prezenty, itp.

Następnie należało odpocząć i spakować się przed wyjazdem, bo parę minut po północy odjeżdżał autobus na Litwę. W nocy wszyscy spotkaliśmy się na nowym dworcu autobusowym, by pożegnać naszych gości.

Wspólnie spędzony tydzień był pełen atrakcji, zarówno dla naszych gości jak i dla nas. Pomimo dużego wysiłku, jaki każdy z nas włożył w to, aby uczynić dla swoich parterów pobyt jak najprzyjemniejszym, nikt nie żałuje poświęconego czasu, ponieważ podczas wspólnie spędzonego tygodnia mieliśmy czas zawrzeć nowe przyjaźnie i oderwać się trochę od zwykłego szkolnego życia.

Wymiana była dla nas szczególnie przyjemnym doświadczeniem, które z pewnością będziemy miło wspominać.

Gorąco zachęcamy Was do skorzystania z tak wspaniałej szansy poznania innych kultur, krajów, nowych znajomości, poszerzania swoich horyzontów.

Redagował:
Przemysław Kłapkowski
Koordynator wymiany
Do góry