[ UCZNIOWIE ]

[ UCZNIOWIE ]

12 października 2016 r. w naszej szkole po raz pierwszy odbyły się „Lekcje pod klepsydrą” w ramach Bruno Schulz Festiwal .

Uczniowie wsłuchiwali się w słowa znanego nam dziennikarza Michała Nogasia, który przybliżył tajniki swojej profesji, a także Adama Poprawy, wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego, opowiadającego o twórczości Stanisława Barańczaka.

Michał Nogaś, dziennikarz radiowej Trójki, swoją opowieść zaczął od wyjaśnienia, że dobrym dziennikarzem trzeba być z powołania, bo jest to zawód, w którym świadczy się usługi ludziom. Powołując się na  przykłady ze swojego życia wyjaśnił nam jak być rzetelnym dziennikarzem.

Najpierw opowiedział o podróży do Nowej Zelandii, gdzie przeprowadzał wywiad z autorką książki pt. „Wszystko, co lśni”, która opisuje gorączkę złota w Nowej Zelandii. Wyjaśnił, że gdy zadawał pytania autorce, to nie pytał o fakty historyczne, lecz o relacje między ludźmi, o nienawiść, przyjaźń, stosunek  ludzi do siebie i jaki to ma wpływ na teraźniejszość, bo właśnie to interesuje ludzi, to jest dla nas ciekawsze.

Innym przykładem była podróż do Teksasu, gdzie również rozmawiał z pisarzem i postanowił poruszyć aktualną tematykę polityczną, czyli wybory prezydenckie w USA. Dowiedziawszy się, że pisarz jest za wygraną Clinton przyjął postawę przeciwną, czyli wypowiadał się tak, jakby popierał przeciwnika. Wyjaśnił, że nie chodziło tutaj o jego prywatne poglądy polityczne, lecz aby dyskusja była bardziej żywa, ciekawsza i zainteresowała słuchaczy trzeba podawać kontrargumenty, które wzbudzą w rozmówcy emocje.

Na koniec Michał Nogaś powiedział nam, że zawód dziennikarza bardzo się zmienił na przestrzeni lat, ponieważ ludzie często nie zdają sobie sprawy jak ważną rolę pełni dziennikarz. Młodzi myślą, że samo prowadzenie bloga, czy kanału na YouTubie jest już dziennikarstwem, co nie wiąże się z rzeczywistością. Zadaniem dziennikarza jest  skłonić człowieka do myślenia, refleksji.

Diana Derżko

fot. Max Pflegel / Wydawnictwo EMG