[ UCZNIOWIE ]

[ UCZNIOWIE ]

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej Szkoły mieli okazję uczestniczyć w pięciu Koncertach Edukacyjnych dla Młodzieży w Narodowym Forum Muzyki.

Szeroki zakres tematyki koncertów, bogaty repertuar i kreatywne podejście animatorów muzycznych pozwoliły nam doświadczyć wielu estetycznych przeżyć wynikających z obcowania z muzyką na żywo.

Podczas koncertów muzyka przeplatała się ze słowem prelegenta, który w ciekawy sposób wprowadzał młodzież w świat sztuki. Spotkania miały charakter edukacyjno-wychowawczy – ich zadaniem było nauczenie świadomego odbioru muzyki, poszerzenie znajomości literatury muzycznej, zaznajomienie z muzyką różnych kultur i epok, a także przybliżenie sylwetek znanych kompozytorów.

Koncerty edukacyjne miały również na celu uwrażliwienie młodzieży na piękno oraz wzbudzanie ciekawości świata – zarówno tego, który nas otacza, jak i tego istniejącego w ludzkiej duszy.

A oto lista 5 Koncertów Edukacyjnych dla Młodzieży w Narodowym Forum Muzyki, w których wzięliśmy udział w roku szkolnym 2015/2016:

I. Koncert Edukacyjny dla Młodzieży: „Wzór na utwór” (15.10.2015)

Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna NFM, TBA lutnia, Marcin Sompolińskidyrygent, prowadzenie koncertu

Podczas koncertu udowodniono, że muzyka jest powiązana z nauką od zawsze, a co najmniej od starożytności.
II. Koncert Edukacyjny dla Młodzieży: „Fryderyk Chopin” (10.12.2015)

Wykonawcy: Krzysztof Jabłoński – fortepian, Agata Marcewicz-Szymańska – sopran, Elżbieta Stypułkowska-Kafka – fortepian, Kalina Maria Rosińska – prowadzenie koncertu

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory Fryderyka Chopina, które powstały pod wpływem osobistych przeżyć kompozytora.

III. Koncert Edukacyjny dla Młodzieży: „Gorące rytmy z serca Karaibów –

muzyka kubańska” (28.01.2016)

Wykonawcy: José Torres & Havana Dreams, Tancerze Torres Salsa Group,
José Torres – prowadzenie koncertu

Podczas karnawału, słuchacze zostali zabrani na Kubę - największą z wysp Wielkich Antyli, która zachęca turystów ciepłymi, lazurowymi wodami Morza Karaibskiego, pięknymi zatokami i szerokimi plażami. Jednak to, co wyraźnie wyróżnia tę wyspę spośród  innych rajskich wysp, to przede wszystkim muzyka i taniec. Styczniowy koncert to podróż w krainę latynoskich rytmów, pełnych słońca, kolorów i dźwięków Kuby. To wspaniała mieszanka rumby, salsy, mambo i cha-chy. Tancerze Torres Salsa Group zaprezentowali pełne energii i żywiołowości tańce kubańskie.

IV. Koncert Edukacyjny dla Młodzieży: „Piękna nasza Polska cała” (21.04.2016)

Wykonawcy: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, Jacek Bonieckidyrygent, Orkiestra i Balet Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", Agnieszka Rogowska-Micek- prowadzenie koncertu

Program - polskie tańce narodowe.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do skarbnicy narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał zespół perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość zespołu, który od 65 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.

V. Koncert Edukacyjny dla Młodzieży: „Gwiazdy muzyki rozrywkowej –

lata 60. i 70” (09.06.2016)

Wykonawcy: Tancerze, wokaliści, instrumentaliści współpracujący m.in. z Teatrem Muzycznym Capitol, Kalina Maria Rosińska – prowadzenie koncertu

Koncert poświęcony  największym wykonawcom muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. Piosenki, które usłyszeliśmy podczas koncertu po dziś dzień są chętnie słuchane przez wszystkie pokolenia. Spotkanie wypełniły przeboje takich wykonawców jak: Abba, Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Demis Roussos, Joe Dassin, Czerwone Gitary, Skaldowie itd. Śpiew, taniec, znakomita muzyka oraz barwne kostiumy z pewnością uatrakcyjniły ostatni, czerwcowy koncert z cyklu Koncerty Edukacyjne dla Młodzieży.

W każdym koncercie wzięło udział 30 uczniów naszej Szkoły.

Koordynatorem wyjść na Koncerty Edukacyjne dla Młodzieży do Narodowego Forum Muzyki była pani Beata Tadla - Matkowska. Opiekę nad uczniami sprawowała również pani Agata Kozal.

Zapraszam do lektury sprawozdań uczniów, którzy dzielą się swoimi wrażeniami: Julia Bednarek klasa 1AMiłosz Szczucki 2JPaula Hauzer klasa 1aPatryk Grzelak klasa 2jPatryk Grzelak klasa 2jMagdalena Ekiert kl.2jMartyna Zdeb, Kasia Maniszewska 2f.

Materiały źródłowe: NFM