[ UCZNIOWIE ]

[ UCZNIOWIE ]

Walki o Lwów z wojskami ukraińskimi trwały od 1 do 22 listopada 1918 roku. Walkę podjęły nieliczne oddziały polskie i ludność cywilna.

Szczególnym bohaterstwem wsławiła się Ochotnicza Legia Kobiet, młodzież i dzieci uwiecznione w poezji, pieśniach i na obrazach Wojciecha Kossaka. W historii pozostały jako „Lwowskie Orlęta”. Wielu z nich w nierównej walce oddało swoje życie za Ojczyznę. Józef Piłsudski uhonorował Orlęta Lwowskie w osobie czternastoletniego Antoniego Petrykiewicza, pośmiertnie nadając mu Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.

Lwów został miastem zawsze wiernym Rzeczypospolitej (Poloniae Semper Fidelis)!

W piątek 21. listopada na Sępolnie odbyły się uroczystości upamiętniające 96. rocznicę Obrony Lwowa zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W tym dniu o godz. 11:00 została odprawiona Msza św., po której uczestnicy obchodów udali się na cmentarz pod pomnik Orląt Lwowskich, aby tam złożyć kwiaty i odmówić modlitwę.

W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły, w składzie: Agnieszka Kuśnierz, Weronika Łaboda, Grzegorz Nowicki (klasa IIE).