[ UCZNIOWIE ]

[ UCZNIOWIE ]

11. listopada upłynęła 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. W tym dniu Rada Regencyjna oddała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu.

Z tej okazji klasa I F wraz z chórem naszej szkoły przedstawiła program słowno – muzyczny przybliżający pieśni patriotyczne oraz ich rolę w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków. Pieśni patriotyczne stanowią istotną część dziedzictwa kulturalnego każdego narodu. Podobnie jest w naszym kraju. Łączyły one naszych rodaków w trudnych momentach. Dodawały odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję emigrantom, wychowywały dzieci i młodzież, a w bliższych nam czasach komunistycznych stanowiły oręż w walce z cenzurą, propagandą, a także pałkami, armatkami, bronią. Warto o nich pamiętać i do nich wracać, również dlatego aby znać i rozumieć historię swojej Ojczyzny.

Młodzież przybliżyła historię Hymnu, Roty, Kadrówki, Legionów oraz Mojej Piosnki II (Do kraju tego...) C.K. Norwida i piosenki żołnierskiej „Bywaj dziewczę zdrowe...”.

Prezentacje przeplatane były wspaniałym śpiewem chóru pod dyrekcją pani Natalii Kozik.