[ UCZNIOWIE ]

logo LOVII

[ UCZNIOWIE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w piątek 9.11, odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z tym wielkim świętem.

Korytarze zostały udekorowane plakatami związanymi tematycznie z 100-leciem Niepodległej. Klasa Ie zadbała o patriotyczne wstążki dla pracowników szkoły.

Na 4 lekcji w auli odbyła się uroczysta patriotyczna akademia przygotowana przez klasy Ib2 i Ii pod kierunkiem wychowawców klas p. Jarosława Krupińskiego i p. Aleksandry Milewicz.

Przed częścią artystyczną nastąpiła część oficjalna: został wprowadzony sztandar szkoły oraz odśpiewany hymn państwowy.

Po wyprowadzeniu sztandaru zabrał głos Dyrektor Szkoły, p. Leszek Duszyński i krótko przedstawił znaczenie pojęcia patriotyzm obecnie oraz w historii i w literaturze.

Po tym wystąpieniu uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny „Wolność - to najjaśniejsza z gwiazd”.

Przedstawienie zostało jeszcze powtórzone trzykrotnie (w piątek oraz w środę). Klasy Ib2 i Ii wspomagali: Wojciech Błach (Ih),który zagrał na gitarze i zaśpiewał słynne „Mury”, Łukasz Mikołajczyk (IIh), który przygotował prezentację „Oni budowali Niepodległą”. Nad całością czuwały specjalistki od dźwięku: Dominika Ferenc i Natalia Gostkowska (IIf)

O 11.11 w ramach ogólnopolskiego „Rekordu dla Niepodległej” społeczność szkoły odśpiewała wszystkie zwrotki hymnu państwowego.

Zaraz po odśpiewaniu hymnu uczniowie biorący udział w przedstawieniu przeszli na podwórze szkolne i podczas uroczystości sadzenia „Drzewka Niepodległości” (inicjatywa Samorządu Uczniowskiego) odśpiewali pieśń „Legiony”.

10.11.2018 r. na Cmentarzu Wojennym we Wrocławiu na grobie kontradmirała Stefana Frankowskiego zostały położone kwiaty i zapłonęły znicze. Grobem tego wybitnego Polaka, współtwórcy polskiej Marynarki Wojennej II RP, dowódcy Obrony Morskiej polskiego Wybrzeża we wrześniu 1939, od wielu lat opiekuje się nasza szkoła.

Dziękujemy wszystkim, nauczycielom i uczniom, za wszelkie działania, które pomogły nam upamiętnić 100 lat Niepodległej. A było tych inicjatyw sporo.

Teraz to już od nas zależy, czy słowa „WOLNOŚĆ”, „OJCZYZNA”, „PATRIOTYZM” przejdą do lamusa, staną się przestarzałymi i nic nieznaczącymi hasłami, czy może odkryjemy na nowo ich sens i będziemy dumni, że jesteśmy Polakami.

Nie pytajmy, co może dla nas zrobić Ojczyzna, ale co my możemy dla niej uczynić.  

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie! Moment kulminacyjny obchodów 100. Rocznicy Niepodległości za nami, choć przecież cały czas cieszymy się z wolności, którą jako Naród i Państwo mamy. Ucząc się i pracując, celebrujemy nieustannie naszą niepodległość! W tym miejscu dziękuję serdecznie wszystkim Nauczycielom i Uczniom, którzy włączyli się w obchody tego Święta w szkole. Dziękuję za powagę i galowe stroje 9 listopada, kiedy wspólnie śpiewaliśmy Hymn! Jestem wdzięczny Państwu Aleksandrze Milewicz i Jarosławowi Krupińskiemu za przygotowanie wraz ze swoimi klasami (Ii oraz Ib2) uroczystej akademii, pani Ewie Nowak i Samorządowi za realizację własnego pomysłu posadzenia Drzewka Niepodległości na szkolnym dziedzińcu, pani Renacie Myśków, której klasa (Ie) przygotowała biało - czerwone wstążeczki dla każdego nauczyciela i ucznia, pani Grażynie Przybycień za poprowadzenie, jak co roku,  szkolnej Radosnej Parady Niepodległości 11 listopada oraz zespołom Informatyków i Historyków za przygotowanie okolicznościowej wystawy. Te wszystkie działania pozostaną w naszej pamięci i będą inspirować do dalszych działań na rzecz Szkoły i Kraju!

                                                                                                                                                                                                                      Leszek Duszyński
dyrektor Szkoły

Do góry