[ UCZNIOWIE ]

logo LOVII

[ UCZNIOWIE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W październiku 2023 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr VII uczestniczyli w II edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Adwokaci rozjaśniają prawo”.

Akcja zorganizowana była przez Komisję Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. 

Tematem przewodnim były zagrożenia w Internecie w aspekcie karnym – cyberstaliking, hejt, podszywanie się pod kogoś w Internecie, fałszywe oskarżenia. 

Zajęcia prowadzone były przez adwokat Katarzynę Okonek-Kańczukowską oraz adwokat Agnieszkę Kosarzycką-Minor, które omówiły wraz z uczniami przykłady zachowań niebezpiecznych oraz reakcję i postepowanie w obliczu zagrożenia. Panie mecenas odniosły się do artykułów Kodeksu Karnego podając przykłady kary  

Ideą akcji było kształtowanie świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży, ale także budowanie wizerunku adwokata jako specjalisty w dziedzinie prawa. 

Dziękujemy Paniom mecenas za zaangażowanie! 

Zobacz ten post na Facebooku

https://www.facebook.com/share/p/fcWV7oqjqnbPVRmV/?mibextid=WC7FNe 

Podsumowanie II edycji akcji Adwokaci rozjaśniają prawo, którą od 3 października do końca listopada br. przeprowadzono wysiłkiem 536 adwokatów i 84 aplikantów adwokackich (fanpage Naczelnej Rady Adwokackiej na Facebook’u): 

  • Tysiąc szkół i 30 ośrodków wychowawczych, 
  • ok. 35 tys. przeszkolonych uczniów szkół podstawowych 
  • i ponad 22 tysiące przeszkolonych uczniów szkół ponadpodstawowych 
  • oraz 856 przeszkolonych uczniów z ośrodków wychowawczych.  
Tematem zajęć prowadzonych przez adwokatów i aplikantów adwokackich była obrona przed cyberhejtem, cyberstalkingiem, prawne przeciwstawianie się mowie nienawiści w wirtualnym świecie. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nieletnich w internecie przekonaliśmy się w kontekście afery Pandora Gate – gdy na jaw wyszły zachowania uchodzących za celebrytów-Youtuberów. 

💬 Mamy świadomość, że coraz większa część życia najmłodszego pokolenia toczy się w sieci – mówi adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.  

💬 Jako środowisko prawnicze rozpoznajemy swoją rolę nie w ocenie czy to zjawisko jest dobre, czy złe, ale w tym, by wyposażyć młodzież w wiedzę i narzędzia, które uchronią ją przed wieloma zagrożeniami, z jakimi zetknie się w internecie.

💬 Okazuje się, że zajęcia na temat cyberbezpieczeństwa i mowy nienawiści potrzebne są także dla nauczycieli – mówi adw. Maria Janik, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej.  

💬Zgłaszali oni chęć udziału w szkoleniach, które pozwolą im odpowiednio reagować na trudne sytuacje, zgłaszane przez uczniów.

💬 Lekcje pozwoliły nie tylko na to, by uczniowie mogli zacząć mówić o tym, co ich spotyka, ale także przemyśleć swoje zachowanie w sieci. Młodzi ludzie nie potrafią sami przewidzieć skutków swojego zachowania, czasem nie zdają sobie sprawy z tego, jak inni odbierają ich komentarze w internecie. Dzięki takim zajęciom możemy pomóc zarówno ofiarom, jak i potencjalnym sprawcom. Mamy nadzieję, że po zajęciach wielu młodych ludzi powstrzyma się przed atakowaniem rówieśników w sieci, że wzrośnie świadomość i empatia.

💬 To kolejna akcja samorządu adwokackiego, która oparta jest na dobrej woli adwokatów i aplikantów adwokackich, ich entuzjazmie i wierze w potrzebę edukacji prawnej. – mówi adw. Przemysław Rosati, prezes NRA.  

 
Do góry