W październiku 2023 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr VII uczestniczyli w II edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Adwokaci rozjaśniają prawo”.
Akcja zorganizowana była przez Komisję Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Tematem przewodnim były zagrożenia w Internecie w aspekcie karnym – cyberstaliking, hejt, podszywanie się pod kogoś w Internecie, fałszywe oskarżenia.
Zajęcia prowadzone były przez adwokat Katarzynę Okonek-Kańczukowską oraz adwokat Agnieszkę Kosarzycką-Minor, które omówiły wraz z uczniami przykłady zachowań niebezpiecznych oraz reakcję i postepowanie w obliczu zagrożenia. Panie mecenas odniosły się do artykułów Kodeksu Karnego podając przykłady kary
Ideą akcji było kształtowanie świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży, ale także budowanie wizerunku adwokata jako specjalisty w dziedzinie prawa.
Dziękujemy Paniom mecenas za zaangażowanie!
Zobacz ten post na Facebooku
https://www.facebook.com/share/p/fcWV7oqjqnbPVRmV/?mibextid=WC7FNe
Podsumowanie II edycji akcji Adwokaci rozjaśniają prawo, którą od 3 października do końca listopada br. przeprowadzono wysiłkiem 536 adwokatów i 84 aplikantów adwokackich (fanpage Naczelnej Rady Adwokackiej na Facebook’u):
- Tysiąc szkół i 30 ośrodków wychowawczych,
- ok. 35 tys. przeszkolonych uczniów szkół podstawowych
- i ponad 22 tysiące przeszkolonych uczniów szkół ponadpodstawowych
- oraz 856 przeszkolonych uczniów z ośrodków wychowawczych.
💬 Mamy świadomość, że coraz większa część życia najmłodszego pokolenia toczy się w sieci – mówi adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
💬 Jako środowisko prawnicze rozpoznajemy swoją rolę nie w ocenie czy to zjawisko jest dobre, czy złe, ale w tym, by wyposażyć młodzież w wiedzę i narzędzia, które uchronią ją przed wieloma zagrożeniami, z jakimi zetknie się w internecie.
💬 Okazuje się, że zajęcia na temat cyberbezpieczeństwa i mowy nienawiści potrzebne są także dla nauczycieli – mówi adw. Maria Janik, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej.
💬Zgłaszali oni chęć udziału w szkoleniach, które pozwolą im odpowiednio reagować na trudne sytuacje, zgłaszane przez uczniów.
💬 Lekcje pozwoliły nie tylko na to, by uczniowie mogli zacząć mówić o tym, co ich spotyka, ale także przemyśleć swoje zachowanie w sieci. Młodzi ludzie nie potrafią sami przewidzieć skutków swojego zachowania, czasem nie zdają sobie sprawy z tego, jak inni odbierają ich komentarze w internecie. Dzięki takim zajęciom możemy pomóc zarówno ofiarom, jak i potencjalnym sprawcom. Mamy nadzieję, że po zajęciach wielu młodych ludzi powstrzyma się przed atakowaniem rówieśników w sieci, że wzrośnie świadomość i empatia.
💬 To kolejna akcja samorządu adwokackiego, która oparta jest na dobrej woli adwokatów i aplikantów adwokackich, ich entuzjazmie i wierze w potrzebę edukacji prawnej. – mówi adw. Przemysław Rosati, prezes NRA.