[ UCZNIOWIE ]

logo LOVII

[ UCZNIOWIE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W dniach od 2 do 7 listopada gościliśmy w naszej szkole 12 uczniów i 2 nauczycieli z islandzkiej szkoły Framhaldsskólinn (Sveitarfélagið Hornafjörður) w Höfn w ramach wspólnie realizowanego  międzynarodowego projektu Erasmus+ „Your Health is your Wealth“.

Było to pierwsze spotkanie projektowe z naszymi partnerami.

Bardzo starannie przygotowaliśmy się do tego wydarzenia. Uczniowie obu szkół opracowali wiele zadań projektowych, które zostały zaprezentowane w czasie tygodniowego spotkania.

Nasi goście przyjechali do nas wczesnym rankiem, niedługo potem pojawili się w szkole, pokazując nam prezentacje i filmy o Islandii - kraju, o którym tak naprawdę niewiele wiemy. Wyspę zajmującą powierzchnię 1/3 Polski zamieszkuje tylko około 320 tys. mieszkańców.

Nasza szkoła partnerska  mieści się w niewielkiej miejscowości oddalonej od innych miast o wiele dziesiątków kilometrów.

Duże wrażenie wywarła więc na nich wizyta w Sky Tower oraz w centrum naszego miasta.

Już pierwszego dnia pobytu naszych gości we Wrocławiu zostaliśmy zaproszenie przez pana dyr. Jana Waisa z Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego. Pokazał nam w Sali Sesyjnej Nowego Ratusza piękną prezentację o naszym mieście i ciekawie opowiadał o jego rozwoju.

Następnego dnia spotkaliśmy się w szkole. Uczyliśmy się wspólnie tańczyć poloneza. Ćwiczenia relaksacyjne przeprowadzone przez nauczycieli W-F to bardzo istotny punkt programu.  Uczyliśmy się,  jak progresywna relaksacja mięśni pozwala zapanować nad stresem i doznawać  głębokiego odprężenia. Likwidując napięcie mięśniowe można nauczyć się uspokajać ciało i redukować lęk.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Uniwersytetu Wrocławskiego. Oprowadzał nas  prof. dr hab. Adam Jezierski - prorektor naszego uniwersytetu.  Wizyta ta pozostanie na długo w naszej pamięci. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Prorektorowi za pokazanie nam wspaniałych historycznych wnętrz  jednej z najpiękniejszych polskich uczelni. Jesteśmy pod wrażeniem wielu talentów Pana Prorektora i jego artystycznej duszy. Koncert organowy oraz fortepianowy w Jego wykonaniu to wspaniały prezent dla naszych zmysłów. Dostarczył nam wielu wzruszeń. 

Potem smaki polskiej kuchni nasi Goście poznawali  w Pierogarni Stary Młyn. Próbowaliśmy popularnych farszów pierogowych jak również tych mniej znanych na polskich stołach. Urok tego miejsca urządzonego w starym polskim stylu pobudzał odczucia smakowe i estetyczne. Pokrzepieni pierogami poznawali piękno naszego miasta. Islandczycy byli zafascynowani zabytkami Wrocławia, sprzyjała nam też pogoda, nietypowa jak na listopad. Niektórzy chodzili w krótkich rękawach, gdyż temperatura ( 15 stopni C) przypominała im lato na wyspie. Fotografowali też nasze wróble - ptaki niespotykane u nich.

Następny dzień spędziliśmy w szkole pracując nad projektem. Warsztaty udzielania pierwszej pomocy były ważnym elementem programu. Uczniowie z zaangażowaniem ćwiczyli umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dziewczęta uczyły się również w gabinecie pani pielęgniarki sposobów samobadania piersi. 

Potem mieliśmy zajęcia plastyczne w grupach, tworzyliśmy logo projektu i plakaty. Znów przedstawiliśmy nasze prezentacje. Szczególnie ważna była prezentacja ”Praktykowanie uważności w codziennym życiu ucznia i nauczyciela”. Przedstawiła ona mechanizm powstawania  stresu w naszym ciele i jego wpływ na jakość życia (pogorszenie się efektywności  uczenia się, wykorzystywania potencjału  intelektualnego, skupienia oraz koncentracji), praktyczne narzędzia służące do redukcji stresu -  MBSR ( świadome podejście do radzenia sobie z naszymi obawami, emocjami oraz lękami projektowanymi przez nasz umysł), korzyści płynące z zastosowania treningu uważności czyli bycia tu i teraz bez oceniania, czyli doskonalenia zdolności kierowania i utrzymywania w możliwie pełny sposób uwagi na tym, czego doświadczamy w danej chwili.

Na koniec dnia spędzonego w szkole odbył się mecz koszykówki. Islandczycy pokazali prawdziwą klasę. Umiejętnościami technicznymi górowali nad polską grupą, choć może nasz duch walki ustąpił nieco chęci dowartościowania naszych partnerów.

Rozmawialiśmy też o różnicach między naszymi szkołami. W Islandii każda lekcja trwa 60 minut. Uczeń musi poświęcić na każdy przedmiot w semestrze 100 godzin, (zarówno w  szkole, jak i odrabiając zadania domowe), przygotowując się do zajęć, czytając lektury itp.

W czasie naszego spotkania nie zabrakło też doznań krajoznawczych. Wyruszyliśmy z naszymi gośćmi na jednodniową wycieczkę w Góry Stołowe. Zaplanowaliśmy ją bardzo rzetelnie. Park Narodowy Gór Stołowych to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.  Płaskie, rozległe szczyty nadają tym górom niepowtarzalny charakter. Nasz przewodnik Filip Duszyński,  młody naukowiec i pasjonat gór, wprowadził nas w świat meandrów geomorfologii. Mogliśmy nie tylko cieszyć się pięknymi widokami, ale również zrozumieć zjawiska tworzenia się form skalnych. Islandczycy byli zafascynowani szatą roślinną Gór Stołowych. Ich góry ze względu na surowy klimat są jej pozbawione.

Ostatni dzień pobytu naszych Gości to też nowa przygoda, tym razem kulinarno-taneczna.

W Centrum Działań Twórczych  „Kuźnia” w Bielanach Wrocławskich uczestniczyliśmy w warsztatach tanecznych. Pod okiem instruktorki  część grupy islandzko-polskiej z ogromnym zaangażowaniem podjęła wyzwania realizacji układów taneczno-akrobatycznych. Druga połowa grupy w sąsiadującym Culinary Solution Slow Food Bistro pod okiem profesjonalnych kucharzy przygotowywała smaczny ekologiczny posiłek dla swoich tańczących przyjaciół. Oba zaproponowane warsztaty doskonale wpisują się tematycznie w realizowane  treści projektowe. Zdrowe jedzenie oraz wysiłek fizyczny dopasowany do naszego rytmu biologicznego relaksuje ciało i umysł oraz wyposaża w energię konieczną  do dobrego funkcjonowania naszego organizmu.

Wizyta partnerów zakończona. Było to dla nas ciekawe doświadczenie. Poznaliśmy nowych przyjaciół z odległego kraju. Teraz przed nami realizacja  zadań projektowych w poszczególnych szkołach. Kolejne spotkanie - tym razem nasza wizyta w Islandii już za kilka miesięcy.

W działania projektowe zaangażowali się nauczyciele różnych przedmiotów: p.p. Magdalena Prykowska,  Bożena Rośkiewicz, Bogusława Głogowska- Nowak,  Małgorzata Michalkiewicz- Woźniak, Jacek Szczepanik, Piotr Woźniak oraz pani pielęgniarka Małgorzata Musiałek. Dużą pomoc w realizacji projektu otrzymaliśmy od pana dyrektora Leszka Duszyńskiego.

Do góry