[ UCZNIOWIE ]

[ UCZNIOWIE ]

W dniach 26.09-02.10.2021 roku odbył się wyjazd do stolicy Niemiec, Berlina, w ramach projektu Erasmus+ „Save our sphere”.

Pięć uczennic z naszej szkoły odwiedziło Melanchthon-Gymnasium w Berlinie, które zorganizowało spotkanie projektowe dla uczniów z Włoch, Polski, Litwy i Turcji. Przed południem brałyśmy udział w zajęciach i warsztatach, a resztę dnia mogłyśmy spędzić wraz ze swoim niemieckimi partnerami.

W trakcie tego tygodnia miałyśmy nie tylko szansę poznać młodzież ze szkoły niemieckiej, lecz również z innych szkół partnerskich.

Pierwszego dnia przywitano nas występem szkolnej orkiestry. Później miałyśmy okazję poznać innych uczestników wymiany dzięki przygotowanym przez nich prezentacjom, oraz uczestniczyć w lekcjach wraz ze swoim gospodarzami z Niemiec. Następnego dnia podzieliłyśmy się na grupy, aby w mniejszym gronie zaprojektować logo projektu. W piątek odbyła się prezentacja wszystkich projektów i wybór najlepszego.

W środę, zamiast zajęć, odbyła się wycieczka po centrum stolicy – pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, udało nam się zobaczyć najsłynniejsze miejsca w Berlinie: wieżę telewizyjną, ratusz, Bramę Brandenburską oraz Futurium – nowoczesne muzeum poświęcone wyzwaniom przyszłości – klimatowi, mieszkalnictwu, żywności i technologii.

Następnego dnia wzięłyśmy udział w warsztatach na temat segregacji śmieci oraz zmiany klimatu. Pracując w międzynarodowych grupach, dowiedziałyśmy się, jak prawidłowo segregować śmieci, co możemy zrobić, aby to ulepszyć oraz jak możemy się przyczynić do ochrony środowiska. Odwiedziłyśmy również Gärten der Welt („Ogrody Świata”) – ogród botaniczny o powierzchni 43 hektarów, gdzie można podziwiać ogrody wg różnorodnych koncepcji z wielu regionów świata.

W piątek wystąpił przed nami szkolny chór, prezentując kilka utworów. Odbyło się również rozdanie certyfikatów i oficjalne podziękowanie. Wykonano również pamiątkowe zdjęcia. Następnego dnia około godziny 15 wróciłyśmy do Wrocławia.

Wyjazd w ramach projektu Erasmus+ stanowił dla nas idealną okazję do poznania wielu fantastycznych osób, odwiedzenia interesujących miejsc, szlifowania języka angielskiego, a także poznania zwyczajów panujących w niemieckich rodzinach.

Julita Kołodziejska 2B2