W dniach 10-18.03 2017 r. uczniowie naszego liceum uczestniczący w projekcie Erasmus+ "Your Health Is Your Wealth" wyjechali do Islandii.

Spośród wielu osób pracujących nad projektem, 17 najbardziej zaangażowanych uczniów odwiedziło szkołę partnerską FAS w Höfn.

Nasza przygoda rozpoczęła się w Katowicach, skąd młodzież wraz z opiekunami poleciała do Keflaviku. Późnym wieczorem dotarliśmy do Reykjaviku, gdzie spędziliśmy noc w hostelu. Wczesnym rankiem grupa udała się do Höfn zwiedzając po drodze najpiękniejsze islandzkie cuda natury - gejzery, wodospady oraz wybrzeże fiordowe. Podziwialiśmy też Park Narodowy Thingvellir, wpisany na listę UNESCO. Jest to jedno z najciekawszych miejsc na wyspie, ponieważ można tu zobaczyć, jak rozchodzą się dwie płyty tektoniczne – Amerykańska i Euroazjatycka. Po długiej podróży dotarliśmy na miejsce, gdzie czekali na nas nasi partnerzy. Przez kilka dni polska grupa mogła podziwiać florę i faunę Islandii, której krajobrazy zdecydowanie różnią się od tych w Polsce. W czasie pobytu mieliśmy też okazję spróbować tradycyjnych potraw islandzkich.

Codziennie organizowane były zajęcia projektowe, w trakcie których obie grupy rozwijały wiedzę na temat czynników determinujących nasz psychiczny i fizyczny dobrostan, takich jak techniki redukcji stresu, czy wpływ jedzenia na funkcje naszego organizmu. Polscy uczestnicy podzielili się wiedzą zdobytą przez ostatnie miesiące. Zajęcia projektowe odbywały się zarówno w szkole jak i plenerze.

Odwiedziliśmy Stokksnes, spektakularne miejsce, gdzie góry stykającymi się z oceanem, lodowiec, zwiedziliśmy fabrykę przetwórstwa rybnego, kuter rybacki, który jest zarówno miejscem pracy, jak i domem dla wypływających na ocean rybaków, zwiedziliśmy galerię sztuki, lokalne centrum artystyczne i edukacyjne, wzięliśmy udział w rejsie statkiem.

Bardzo ciekawym punktem programu były warsztaty mindfulness. Ćwiczenia kinestetyczne wspierające koordynację półkul mózgowych oraz medytacja oddechem pokazały nam jak praktycznie możemy wpływać na obniżenie poziomu stresu w naszym ciele, doświadczyć wewnętrznego spokoju i radości codziennego życia. Głównym celem zajęć projektowych była praca nad publikacją dla młodzieży, w której chcemy podzielić się naszą wiedzą o tym, co możemy sami zrobić, by móc szczęśliwie żyć. Dodatkowo zaangażowani byliśmy w tworzenie krótkich, komplementarnych filmików obrazujących wypracowane wskazówki. Wszystkie grupy wykonały bardzo dobrą pracę, która miejmy nadzieję, zaowocuje w przyszłości.

Potem nadszedł czas pożegnania. Był to trudny moment dla uczestników, gdyż bardzo zaprzyjaźniliśmy się z islandzką młodzieżą. W czasie drogi powrotnej podziwialiśmy kolejne piękne miejsca, np. Vik i Blue Lagoon, zaliczane do największych atrakcji turystycznych Islandii.

Praca nad projektem, zabawa i relaks na basenie, wspólne posiłki, zwiedzanie unikatowych przyrodniczo miejsc to również wartościowo spędzony czas z naszymi partnerami.

Wyjazd na Islandię był doskonałą szansą na aktywne spędzenie czasu, poznanie zupełnie innej kultury, rozwinięcie umiejętności językowych i poszerzenie wiedzy. Mamy nadzieję, że uczestnicy projektu będą dzielić się wiedzą zdobytą podczas projektu i wykorzystają te umiejętności w życiu codziennym.