Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.
Zbigniew Herbert

Żołnierze Wyklęci, Niezłomni, o których społeczeństwo polskie miało zapomnieć a jednak pamięta.

Ci, którzy przelewali krew w obronie naszej Ojczyzny, którzy charakteryzowali się niezłomną postawą patriotyczną, przywiązaniem do tradycji niepodległościowych. To rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzkówna „Inka”, major Adam Lazarowicz „Klamra” i wielu, wielu innych.

Warto też pamiętać o ich bliskich - dzieciach, współmałżonkach, rodzicach, którzy często także ponieśli wiele ofiar.

1 marca br. o godz. 10.30 na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu rozpoczęły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami uroczystości byli: Wojewoda Dolnośląski, Prezydent Wrocławia, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Stowarzyszenie Odra - Niemen oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolnośląski.

Nasz poczet sztandarowy w składzie: Zofia Zawłodzka, Kamil Laskowski (I D) oraz Mateusz Ścisły (III E) brali udział w przemarszu uczestników spod bramy głównej Cmentarza pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Przemarsz odbył się w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

Następnie odbyły się główne uroczystości podczas których przemawiali przedstawiciele władz centralnych, samorządowych oraz kombatanci. Modlono się również za wszystkie ofiary terroru, a następnie odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową. Obchody zakończyła ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem Ofiar terroru Komunistycznego (kwatera 81A i 120).

Dzień wcześniej reprezentacja naszej szkoły w składzie: Aleksandra Kaczorowska, Nadia Markiewicz-Al Saeedi, Martyna Ryng, Zofia Zawłodzka (I D) pod opieką p. Jolanty Burligi uczestniczyła w spotkaniu Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK poświęconym Żołnierzom Wyklętym Niezłomnym, które odbyło się w Kuratorium Oświaty.

W Sali Kolumnowej otwarto podczas tego spotkania wystawę „Cichociemni”. Nadia Markiewicz-Al Saeedi, Aleksandra Mosiewicz oraz Zofia Zawłodzka (I D)stworzyły fragment wystawy zatytułowany „Ciotki – najlepsze przyjaciółki skoczków”.