[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat
„Naprzód do boju żołnierze Polski Podziemnej. Za broń!
Boska opieka nas strzeże, Woła do boju nas dzwon”
(Hymn Polski Podziemnej)

27. września 2014 roku upłynęła 75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Polskie Państwo Podziemne oznacza wszystkie instytucje polityczne, administracyjne i wojskowe, które sprawowały władzę w okupowanej Polsce w latach 1939-1945, na podstawie upoważnienia władz RP ( czyli rządu emigracyjnego).

Rocznicę uczciły władze polskie – centralne i samorządowe oraz społeczeństwo. Także i szkoły zgrupowane w Dolnośląskiej Rodzinie Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK pamiętały o tym ważnym wydarzeniu.

25 – 26 września pan dyrektor Leszek Duszyński i p. Aleksandra Milewicz uczestniczyli w II Konferencji Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK w Strzelinie iwpodniosłej uroczystości upamiętniającej powstanie Polskiego Państwa Podziemnego, która miała miejsce w Zespole Szkół w Prusach. Była to uroczystość z ceremoniałem wojskowym, uczestniczył w niej sztandar Garnizonu Wrocław, kompania honorowa oraz orkiestra wojskowa, a przede wszystkim kombatanci.

W niedzielę, 28 września poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Julia Gozdek, Katarzyna Kotapska i Mateusz Ścisły, wziął udział w uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w kościele garnizonowym pw. Św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu połączonej z otwarciem i poświęceniem Kaplicy – Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Jedyna tak rozwinięta w Europie konspiracyjna struktura państwowa, Polskie Państwo Podziemne odeszło już do historii. Ale o tej historii musimy pamiętać i przekazywać o niej pamięć. Wszak Józef Piłsudski powiedział: Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. A my Narodem chcemy być.

Do góry