7 i 8 lutego 2017 r. w Oleśnicy odbyła się podniosła uroczystość – jubileusz 10-lecia Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK i Bohaterów AK.

Obchody zostały zorganizowane przez Burmistrza Miasta Oleśnica, Dolnośląską Rodzinę Szkół im.AK i Bohaterów AK oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Nasza szkoła należy do tej wspaniałej, dużej Rodziny, na czele której stoi Prezes pani Dorota Rasała - Świtoń – dyrektorka Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy.

W pierwszym dniu uroczystości, we wtorek, Alicja Spleśniak, Stanisław Iwankiewicz (klasa I D), Kacper Socha (klasa I E) oraz Dawid Wiśniewski (klasa I H) uczestniczyli w „Szkole Cichociemnych” - walczyli stosując różne metody sztuki walki, szyfrowali, układali mapę Szkocji, wspinali się na linach, drabince oraz zjeżdżali na linie, aby dokonać zrzutu w konkretne miejsce.

Po tych emocjonujących ćwiczeniach i obejrzeniu filmu „Kuźnia Bohaterów” nasi reprezentanci rozwiązali z sukcesem test o Cichociemnych.

W środę poczet sztandarowy, w składzie: Julia Borodacz, Anna Korzeniowska, Fryderyka Orawczak i Kamil Laskowski (klasa I D) brał udział w gali jubileuszowej poprzedzonej Mszą św. w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. Mszy św. przewodniczył biskup Andrzej Siemieniewski.

Sama jubileuszowa gala odbyła się w sali widowiskowej BiFK w Oleśnicy.

Młodzież Rodziny przygotowała pantomimę oraz piosenki patriotyczne. Podczas uroczystości padło wiele ciepłych słów, podniosłych mów. Przemawiali m.in. prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Oddział we Wrocławiu, Dolnośląski Kurator Oświaty, zarząd Rodziny, burmistrzowie, starostowie oraz wielu innych zaproszonych gości. Dyrektorzy wszystkich szkół naszej Rodziny zrobili sobie wspólne zdjęcie. Wręczono wiele medali i odznaczeń. Było podniośle i uroczyście, jak na tak doniosły jubileusz przystało.

Dolnośląska Rodzina Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej jest przedsięwzięciem edukacyjnym, które uzyskało status oficjalnego projektu wpisanego w działalność Instytutu Pamięci Narodowej. Ideą powołania i funkcjonowania Rodziny Szkół jest upowszechnianie tradycji i dziedzictwa Armii Krajowej oraz kształtowanie postawy wyrażającej się w pokoleniowej odpowiedzialności za więź z przeszłością, a także za przyszłość Ojczyzny.