17 września upłynęła 75 rocznica napaści ZSRR na Polskę. Była to agresja bez wypowiedzenia wojny, zgodna z tajnym radziecko - niemieckim porozumieniem zawartym pod koniec sierpnia 1939 roku. Dla Polaków oznaczało to rozbiór Polski wzdłuż linii rzek Pisa-Narew-Bug-San. Nasze państwo już nigdy nie wróciło do swoich granic, wielu obywateli Polski zostało wywiezionych w głąb ZSRR, wielu z nich zginęło.

Ten dzień to także zwyczajowy Dzień Sybiraka.

Przy Pomniku Zesłańców Sybiru na Skwerze Sybiraków odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę agresji Sowietów z udziałem kompanii honorowej Garnizonu Wrocław oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. W uroczystej Mszy Świętej w ceremoniale wojskowym, apelu poległych i składaniu wieńców i wiązanek kwiatów wziął udział nasz poczet sztandarowy w składzie Maciej Kobusiński i Krystian Sadowski z klasy II H.