Społeczność LO nr VII po raz kolejny wykazała się niezwykłą empatią. Tym razem pomagaliśmy Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zbierając szczoteczki i pasty do mycia zębów dla dzieci z Afryki.

Kamerun to kraj pełen sprzeczności: ogromne ubóstwo, brak prądu, wody, niedożywienie, brak perspektyw i możliwości rozwoju, a z drugiej strony uśmiechnięci ludzie, serdeczność, szacunek, wdzięczność okazywana na każdym kroku. Bieda i choroby są ich największym utrapieniem. W miejscowości Abong-Mbang istnieje polski gabinet stomatologiczny. Dentysta – wolontariusz Fundacji – jest jedynym stomatologiem w promieniu 200 (!) km. Bywa, że ludzie kilka miesięcy cierpią z powodu bólu zęba. Pacjenci często przemierzają dziesiątki kilometrów, żeby przyjechać na wizytę. Jak to mówią – lepiej zapobiegać niż leczyć (zwłaszcza wyrywając zęby, bo już nic innego nie pomoże). Dla nas zakup szczoteczki nie jest problemem. Dla afrykańskich rodzin to wielka szansa na lepsze i zdrowsze życie.

Podczas tej ogólnopolskiej akcji udało się zebrać ponad 80 tys. przyborów toaletowych (ponad 55 tys. szczoteczek i 25 tys. past do zębów) o łącznej wadze siedmiu ton! Dzięki pierwszej edycji Akcji misjonarze rozpoczęli naukę mycia zębów dla uczniów prowadzonych przez siebie szkół i przedszkoli. Drugą edycję Akcji fundacja zorganizowała na prośbę samych misjonarzy. Zebrane w zeszłym roku szczoteczki już się zużyły, a w niektórych szkołach dzieci zabrały je ze sobą do domu jako nagrodę na koniec roku. Wraz z darami wolontariusze fundacji wysyłają do misjonarzy również ulotki opracowane przez stomatologów w języku francuskim i sango z dokładną instrukcją mycia zębów.

Wszystkim zaangażowanym w akcję z serca dziękujemy!