W ostatnią sobotę, 14 stycznia 2017 r., nie zważając na drastyczne prognozy pogody oferujące w pakiecie zadymki śnieżne i oblodzenia klasy mistrzowskiej, grono uczniów zarówno z naszej szkoły jak i zaprzyjaźnionego Liceum nr IV, ruszyło pod opieką Agaty Rusnak-Kozłowskiej i Katarzyny Moskwy, na historyczno-sztuczny podbój Poznania.

W planach wyjazdu był abordaż na Ostrów Tumski ze szczególnym uwzględnieniem katedry, kościoła NMP i Muzeum "Brama Poznania", następnie teleportacja w okolice Rynku, gdzie najważniejszymi punktami strategicznymi były Biblioteka Raczyńskich, Odwach, kamienica Działyńskich, Ratusz i fara pw. św. Stanisława, a po krótkiej przerwie regeneracyjno - obiadowej pod obstrzałem spojrzeń znalazły się dzieła zgromadzone w tamtejszym oddziale Muzeum Narodowego. Ambitnym planom okazała się sprzyjać pogoda, która w łaskawości swojej obdarzyła uczestników najazdu słońcem i plusową temperaturą, co niewątpliwie przydało atrakcyjności całemu wyjazdowi. Ku zdumieniu opiekunek i ukontentowaniu pana kierowcy całodzienny maraton po zabytkach nie nadwątlił sił dziatwy, która w drodze powrotnej zapodała koncert kolęd w wykonaniu "na zestaw głosów różnie brzmiących". W doskonałych humorach wszyscy wrócili późnym wieczorem w domowe pielesze, delektując się podług gustu i sposobności a to wspomnieniami zacnych miejsc a to pysznymi jak zawsze rogalami świętomarcińskimi i utwierdzając się w przekonaniu, że nie była ta sobota w Poznaniu czasem straconym.

Agata Rusnak - Kozłowska i Katarzyna Moskwa