„Grudniowy wstał świt, nie wiedział nikt nic.
Milczały jak grób telefony.
A w radiu wódz sam, ogłosił, że stan
Wojenny jest wprowadzony” (Jacek Baluch)

13. grudnia 1981 roku został wprowadzony na terenie całej Polski stan wojenny.

35. lat temu mówiono,że rozpoczęła się wojna polsko-polska albo wojna Jaruzelskiego z Narodem.

Już przed północą wyłączono telefony, rozpoczęły się poszukiwania i aresztowania działaczy Solidarności. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. Zmilitaryzowano Polskie Radio i Telewizję. Wprowadzono godzinę milicyjną.

W wielu zakładach pracy spontanicznie podejmowano strajki. Specjalne oddziały milicji oraz wojsko brutalnie tłumiły wszelkie protesty. Tak było we Wrocławiu, tak było na Górnym Śląsku, gdzie podczas pacyfikacji kopalni Wujek zginęło dziewięciu górników, tak było w całej naszej Ojczyźnie.

Podczas ciemnego dla Polski czasu zginęło około 100 osób. Wielu ludzi odniosło rany fizyczne i psychiczne, do chwili obecnej widoczne są skutki tamtej decyzji władz PRL.
We wtorek 13. grudnia 2016 r. na terenie Politechniki Wrocławskiej odbyły się uroczystości obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W uroczystościach brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Maja Micewicz, Małgorzata Piotrowicz, Jędrzej Lis z klasy III I.

Uczestniczyliśmy w Mszy św. odprawionej w intencji ofiar stanu wojennego, następnie w uroczystości składania kwiatów pod tablicą poświęconą śp. Tadeuszowi Huskowskiemu i tablicą poświęconą śp. Tadeuszowi Kosteckiemu.

Na Skwerze Obrońców Solidarności braliśmy udział w głównych uroczystościach złożenia kwiatów pod pomnikiem – obeliskiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności".

W obchodach rocznicy stanu wojennego uczestniczyli przedstawiciele władz Politechniki, NSZZ Solidarność, Dolnośląski Kurator Oświaty oraz prezydent Wrocławia, marszałek i wojewoda. Była obecna również delegacja Norwegów, którzy w tamtych latach pomagali Polakom.