Uczniowie naszej Szkoły obejrzeli megawidowisko Opery Wrocławskiej pt. „Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show”.

W sobotę, 18 czerwca uczniowie naszej Szkoły obejrzeli megawidowisko Opery Wrocławskiej

Spektakl robi wrażenie i pozostaje na długo w pamięci. To jedno z bardziej spektakularnych wydarzeń w ramach projektu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od listopada 2013 r.

Zarzuela to rodzaj hiszpańskiej operetki. Łączy operę, balet i teatr, ale też taniec i muzykę flamenco oraz hiszpański folklor. Rozkwit tej formy sztuki to połowa XVIII wieku. Bazą sobotniego spektaklu była słynna opera "Carmen" Georgesa Bizeta, poddana jednak poważnym modyfikacjom.

Przykuwała uwagę dekoracja przypominająca wycinek hiszpańskiej Sewilli, bo w tym mieście toczy się akcja. Wielopoziomowa, dopracowana w szczegółach pozwalała nie tylko na rozstawienie chórów i tancerzy, ale też - odpowiednio podświetlona - tworzyła doskonałe uzupełnienie najważniejszego elementu tego wieczoru, czyli muzyki.

Partie Carmen wykonała Kate Aldrich, śpiewaczka genialna, gwiazda Metropolitan Opera. Jej głos, sposób śpiewania i cała gra na scenie są tym, do czego w ogóle stworzono operę. Trudno być obojętnym na jej talent. Wcale w tyle nie byli Arnold Rutkowski w roli Don Jose czy Escamillo, czyli Tomasz Rak. Olbrzymie wrażenie robiły śpiewy połączonych kilkunastu chórów i grup wokalnych (w tym zaśpiewana na ponad sto głosów chóralna część "Arii toreadora") i fantastyczny Victor Campos-Leal śpiewający m.in. zarzuelę "Granada".

W show uczestniczyło 500 wykonawców: orkiestra, chór, balet, soliści Opery Wrocławskiej, zespoły flamenco z Madrytu, zespół Teatru Zarzuela z Madrytu, wrocławskie chóry akademickie, zespoły chóralne i taneczne z Dolnego Śląska, orkiestry dęte (wrocławska policyjna, górnicza, KGHM), konie andaluzyjskie Karoliny Wajdy wykonujące hiszpańskie tańce, a także tańczące konie wrocławskiej straży miejskiej.

„Hiszpańską noc z Carmen – Zarzuelę Show" obejrzało na Stadionie Miejskim we Wrocławiu około 30 tysięcy widzów, a wśród nich zasiadło na widowni 140 uczniów i nauczycieli naszej Szkoły. Uczniowie skorzystali z biletów zakupionych w ramach projektu edukacyjnego „Szkoła w mieście".

Zapraszam do lektury sprawozdania ucznia klasy 2j – Miłosza Szczuckiego tutaj.

Zapraszam również do lektury artykułu prasowego, na podstawie którego napisałam powyższy tekst.

Cały tekst: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,20269216,esk-2016-zarzuela-show-opera-dla-wszystkich-ktora-robi.html#ixzz4CIcszfsy

Wyjście na spektakl zorganizowała dla uczniów i nauczycieli pani Beata Tadla – Matkowska (nauczyciel języka niemieckiego).