„Budując przyszłość trzeba wiedzieć skąd się wyszło" - (C. K. Norwid)

20 maj 2016 r. to szczególnie ważny dzień dla naszej szkolnej społeczności. W piątek o godzinie 16 w sali kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się piękna uroczystość nadania naszej szkole Medalu „Pro Patria".

Medal „Pro Patria" jest to polskie odznaczenie cywilne, przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został ustanowiony 1 września 2011 roku. Uhonorowane mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".

Medal „Pro Patria" wykonany jest ze srebrzonego i oksydowanego metalu, na jego awersie umieszczony jest wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej z okresu XVII i XVIII w. Na rewersie widnieją daty konfederacji Barskiej – „1768" i obalenia komunizmu w Polsce–„1989", nad nimi umieszczony jest napis „Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych". Pod datami po lewej stronie widnieje układ gałązek z liśćmi dębowymi symbolizującymi odwagę i chwałę, po prawej wawrzyn uosabiający zwycięstwo i bohaterski czyn żołnierski. Pod napisem „Pro Patria" umieszczony jest odwzorowany z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i jazdy z roku 1919, wizerunek krzyża.

I właśnie nasza szkoła, Liceum Ogólnokształcące nr VII im. K. K. Baczyńskiego, otrzymała to wspaniałe odznaczenie nadane na wniosek Światowego Związku Żołnierzy AK. Na uroczystości obecny był Pan Dyrektor Leszek Duszyński, poczet sztandarowy w składzie: Jagoda Alczyk, Anna Schmidt, Michał Gadziński z klasy I F oraz Aleksandra Krzywdzińska (I F), która pełniła funkcję fotografa (opiekun: Aleksandra Milewicz).

Po przemówieniach Pana Ryszarda Filipowicza, Prezesa ŚZŻAK Oddział we Wrocławiu oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Pana Romana Kowalczyka nastąpiło udekorowanie sztandaru szkoły Medalem „Pro Patria". Dokonał tego w zastępstwie wojewody Pan Kurator. Pan Dyrektor odebrał legitymację, która potwierdza nadanie medalu.

Dziękujemy całej społeczności szkoły – obecnej i dawnej, która przyczyniła się do tego, że zostaliśmy uhonorowani tak wspaniałym odznaczeniem.