Żołnierze Wyklęci, Niezłomni, o których społeczeństwo polskie miało zapomnieć a jednak pamięta (historia o nich już głucho nie milczy).

Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.

Zbigniew Herbert

Ci, którzy przelewali krew w obronie naszej Ojczyzny, którzy charakteryzowali się niezłomną postawą patriotyczną, przywiązaniem do tradycji niepodległościowych. To rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzkówna „Inka”, major Adam Lazarowicz „Klamra” i wielu, wielu innych.

Warto też pamiętać o ich bliskich - dzieciach, współmałżonkach, rodzicach, którzy często także ponieśli wiele ofiar.

1 marca br. o godz. 10.30 na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu rozpoczęły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami uroczystości byli: Wojewoda Dolnośląski, Prezydent Wrocławia, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Stowarzyszenie Odra - Niemen oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolnośląski.

Nasz poczet sztandarowy w składzie: Julia Gozdek, Agnieszka Kuśnierz, Grzegorz Nowicki (III E) oraz Mateusz Ścisły (II E) brali udział w przemarszu uczestników spod bramy głównej Cmentarza pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Przemarsz odbył się w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

Następnie odbyły się główne uroczystości podczas których przemawiali przedstawiciele władz centralnych, samorządowych oraz kombatanci. Modlono się również za wszystkie ofiary terroru, a następnie odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową. Obchody zakończyła ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem Ofiar terroru Komunistycznego (kwatera 81A i 120).