8.05.1945 r. Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji. W Europie zakończyła się II wojna światowa (na świecie trwała jeszcze do kapitulacji Japonii 2.09.1945 r).

W wojnie uczestniczyły  72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40. krajów. Do wojska powołano około 110. milionów ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 45. do 70. milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych.

Polska straciła ponad 6 milionów obywateli. Polskie siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew drugiej wojny światowej. Nasze Państwo Podziemne posiadało ok. 500 tys. żołnierzy.

II wojna światowa przyniosła także duże problemy fizyczne i psychiczne wielu milionom ludzi.

Wiele państw, w tym Polska, zostały również okaleczone dużymi stratami materialnymi, zmianami granic,  narzuceniem totalitarnego ustroju. Do 1989 roku, w Polsce władzę sprawowali komuniści, którzy byli zależni od Moskwy.

8.05. 2015 r. na Cmentarzu Wojennym we Wrocławiu spotkali się przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, policji i wojska, kombatanci oraz uczniowie wrocławskich szkół aby uczcić pamięć poległych i zamordowanych, aby podziękować tym, którzy nie złożyli broni  i walczyli z okupantami.

Spotkaliśmy się również po to aby przypomnieć sobie,że pokój jest rzeczą szczególnie cenną w obecnych czasach, że o pokój i wolność trzeba codziennie zabiegać.

W uroczystościach nie zabrakło również pocztu sztandarowego naszej szkoły, w składzie: Julia Gozdek, Agnieszka Kuśnierz, Grzegorz Nowicki (z klasy II E) pod opieką p. Aleksandry Milewicz.