W tym roku po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”, w ramach której 23 kwietnia nauczycielki historii – Katarzyna Moskwa, Natalia Kozik i Grażyna Przybycień  przeprowadziły cykl wykładów dotyczących Kresów.

Tematem wykładów  były: „Kresy Wschodnie. Obrazy codzienności”, „Rzeź Wołyńska” i „Mord polskich profesorów weLwowie”. Prelekcje przybliżyły tło historyczne tragicznej karty z dziejów II Rzeczypospolitej, a także uzmysłowiły słuchaczom, jak ważne miejsce  w naszej historii zajmują Kresy Wschodnie.

22 i 23 kwietnia br. została przeprowadzona również kwesta połączona ze sprzedażą upieczonych przez młodzież ciast.

Cały dochód  ze sprzedaży uczniowskich wypieków zasili – życzeniem wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej, która jest patronem akcji -  fundusz na rzecz renowacji polskich grobów za naszą wschodnią granicą.

Bardzo dziękujemy wszystkim zarówno uczniom, jak i nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy chętnie wspomogli (nie tylko dobrym słowem) całą akcję.  Szczególne podziękowania  kierujemy do uczniów klasy: I a, I b, I c, I e, 1f, Ig, I h, I i, I j  II b, II e  - za przygotowanie wspaniałych wypieków i ogromną pomoc  w przeprowadzeniu projektu.

Jeden z poetów powiedział :”Ojczyzna to ziemia i groby”. Granice państw ulegają przesunięciom, ale prochy naszych przodków pozostają. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie zarówno pamięci, jak i miejsc doczesnego spoczynku naszych rodaków.

Koordynatorki akcji: Grażyna Przybycień i Katarzyna Moskwa