75 lat temu okupant radziecki rozpoczął masowe deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR. Tysiące naszych rodaków wyrwano z domów i w bydlęcych wagonach wywieziono w nieznane. Niewielu z nich udało się wrócić do Polski.

„A myśmy szli i szli - dziesiątkowani!
Przez tajgę, stepy - plątaniną dróg!
A myśmy szli i szli – niepokonani! ….
Aż Wolną Polskę raczył wrócić Bóg!!! „ ( Hymn Sybiraków)

W rocznicę tych wydarzeń Sybiracy z całej Polski, poczty sztandarowe wielu szkół, delegacje różnych organizacji przybyli do Wrocławia na obchody Miesiąca Pamięci Golgoty Wschodu.

Mszę Św. odprawił abp Józef Kupny, następnie poczty sztandarowe oraz kilkaset osób przeszło w V Marszu Pamięci Ofiar Golgoty Wschodu z Bazyliki Garnizonowej pod pomnik Zesłańców Sybiru na pl. Strzeleckim.

Tam odbył się apel pamięci i złożenie wieńców. Wygłoszono też wiele przemówień:

„Spotykamy się po raz kolejny, aby uczcić pamięć wszystkich zesłanych w głąb ZSRR i do Kazachstanu, tych, którym nie dane było wrócić do ojczyzny i na zawsze zostali na nieludzkiej ziemi, ale i tych, którym szczęśliwie udało się powrócić. Nie tylko my tu zebrani, ale całe społeczeństwo powinno pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach, które nigdy już nie powinny się powtórzyć.”  - tak przemawiał Eugeniusz Kuszka, prezes Zarządu oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu.

Przedstawiciele naszej szkoły również uczestniczyli w tych podniosłych wydarzeniach – pan dyrektor Leszek Duszyński oraz poczet sztandarowy w składzie: Kacper Kulicki (I B), Dawid Durys (I H), Jędrzej Lis (I i) pod opieką p. A. Milewicz