[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

9 lutego 2024 r. w naszej szkole rozpoczął się projekt edukacyjny ,,Zgoda to dar życia. Tak, chcę być dawcą”.

Ambasadorów kampanii panią Agnieszkę Nowak i pana Matusza Rakowskiego przywitał dyrektor liceum pan Leszek Duszyński. W prelekcji wzięło udział 100 uczniów klas czwartych.

Projekt edukacyjny związany jest z szerzeniem wiedzy wśród młodzieży nt. transplantacji i donacji narządów.

Został stworzony w ramach inicjatywy: Miasta Wrocław. Partnerami projektu są:
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
  • Poltransplant Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne.

Miasto Wrocław prowadzi kampanię społeczną pod hasłem "ZGODA TO DAR ŻYCIA. TAKCHCĘ BYĆ DAWCĄ," która ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców na temat znaczenia zgody na przeszczepienie. Miasto zachęca do wyrażania świadomej zgody, która po śmierci może pomóc i uratować życie nawet 7 osobom.

Cele kampanii:

  • Zwiększenie świadomości mieszkańców Wrocławia na temat znaczenia zgody na przeszczepienie.
  • Zachęcenie do rozmów wśród bliskich na temat decyzji dotyczącej oddania narządów po śmierci.
  • Mobilizacja do aktywnego wyrażenia zgody przez pobieranie Wrocławskiej Karty Dawcy - karta do pobrania na wroclaw.pl - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę google hasło: Wrocławska Karta Dawcy i pojawi się link.

Co roku w Polsce na krajowej liście oczekujących na przeszczep jest około 2 000 osób, w tym dzieci. Niestety, nie wszyscy zdążą otrzymać organ, który uratuje im życie. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Twarzą kampanii jest Szymon Konieczny, student z Wrocławia, który od 4 lat żyje z przeszczepionym sercem. Urodził się z rzadką wadą - brakiem lewej komory. Przez 16 lat jego życie było ciągłym wyzwaniem, nie mógł biegać, potem chodzić, w końcu każdy dzień był walką o życie. W 2019 roku w Zabrzu Szymon otrzymał nowe serce, które dało mu szansę na normalne, pełne życie. Szymon jest wdzięczny dawcy za ten niezwykły dar i chce dzielić się swoją historią, aby inspirować innych.

W ramach działań edukacyjnych, lekcje dla licealistów poprowadzi Agnieszka Nowak, mama Szymona, który zmarł nagle rok temu. Jego narządy uratowały 7 osób. Agnieszka Nowak wspólnie z Mateuszem Rakowskim, koordynatorem Poltransplantu będzie dzielić się swoim doświadczeniem, aby uczulić młodzież na istotę zgody na przeszczepienie i zachęcić ich do otwartych rozmów na ten temat.

Partnerem akcji "ZGODA TO DAR ŻYCIA. TAKCHCĘ BYĆ DAWCĄ” jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny, najdynamiczniej rozwijający się ośrodek transplantacyjny w naszym kraju. Już drugi rok z rzędu w USK wykonano największą liczbę transplantacji serca u dorosłych w Polsce. Od 2021 roku, w niezwykle krótkim czasie, w szpitalu przeszczepiono 130 serc. Co istotne, w samym 2023 było to 46 wykonanych zabiegów. Transplantacje serca to nie wszystko. Specjaliści USK we Wrocławiu zrealizowali 63 transplantacje nerek, w tym aż 8 od żywych dawców, a także transplantacje wątroby.

zdj projekt 20240209 075938

Do góry