[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W dniach 29.05-02.06 odbyła się międzyoddziałowa wycieczka do Austrii.

Alpy Austriackie, najczystsze powietrze w Europie, najpiękniejsze widoki, górskie drogi wijące się niczym serpentyna i magiczne miejsca; wodospady, wąwozy, lodowce, kolejki górskie na szczyty. Uczniowie w ciągu 5 dni poznawali zagadnienia związane z zewnętrznymi procesami rzeźbotwórczymi, które wpływają na ukształtowanie powierzchni ziemi.  

Świat Lodowych Olbrzymów Werfen to największa jaskinia lodowa na świecie, jaką dotychczas odkryto. Woda przedzierająca się z olbrzymią siłą między skałami i wyszlifowane przez nią kamienne formacje są dziś jednym z najpiękniejszych pomników przyrody w Alpach. Kanion Liechtensteinklamm zalicza się do najdłuższych, najgłębszych i najpiękniejszych wąwozów w Alpach. 

Dachstein 5 Fingers (5 palców) to spektakularna platforma widokowa w Austrii, położona w masywie górskim Dachstein (Alpy Salzburskie) na szczycie Krippenstein (2108 metrów n.p.m.). Platforma otwarta została w 2006 roku i ma kształt dłoni z pięcioma palcami. Każdy z "palców" ma około 4 metrów długości i zawieszony jest 400 metrów nad ziemią. Hochalpenstrasse- wysokogórska droga – jedna z najpiękniejszych dróg panoramicznych w Europie, wiedzie przez najbardziej malowniczy zakątek Austrii, z widokami na lodowiec Pasterze, najdłuższy lodowiec w Alpach Wschodnich.

Prawdopodobnie za 80 lat już go nie będzie, tak szybko topnieje, zobaczymy go pod najwyższą górą Austrii Grossglocknerem.  

Wyjazd pozwolił uczniom na zdobycie wiedzy na temat procesów egzogenicznych, zauważenie wpływu zmieniającego się klimatu na tereny wysokogórskie. Dodatkowo był formą integracji międzyoddziałowej. 

Zdjęcia: Jan Piotrowski, 3 F

Do góry