[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

Historia miasta pod stopami - 1000 lat historii Wrocławia

Jednym z największych projektów  historyczno-informatycznych zrealizowanych w tym roku szkolnym przez 3E był niewątpliwie projekt „Historia miasta pod stopami - 1000 lat historii Wrocławia”,

w ramach którego uczniowie przygotowali prezentacje i plakaty, łączące się w kompleksowe omówienie historii naszego miasta. Projekt został zrealizowany pod kierunkiem nauczycielek: pani Marty Drewniowskiej i pani Marzeny Bieżuńskiej.

Zwieńczeniem wielomiesięcznego wysiłku była, przeprowadzona przez panią  Marzenę Bieżuńską, wycieczka edukacyjna, która rozpoczęła się o 9:00 od prześledzenia wszystkich kluczowych wydarzeń w losach miasta za sprawą katalogu płyt przy placu Nankiera.

Korzystając z okazji, klasa skierowała się na zwiedzanie dziedzińca Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, znanego też jako Ossolineum. Oprócz urokliwej architektury i roślinności istniała możliwość zaznajomienia się z kilkoma najważniejszymi eksponatami za sprawą specjalnych tablic informacyjnych.

Po zapoznaniu się z tym niezwykle zasobnym ośrodkiem naukowym, przyszła kolei na podziwianie Auli Leopoldina, gdzie Paweł Ciosek oraz Michał Chorążak przybliżyli pozostałym uczniom historię budowli i założenia ideowe stojące za jej poszczególnymi elementami.

Przytłaczający przepych barokowej konstrukcji pięknie kontrastował z poczuciem wolności i przestrzeni, jakie towarzyszyło śmiałkom, którzy odważyli się udać na sam szczyt Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. To właśnie tam, duet prezenterów kontynuował swoją opowieść, tym razem koncentrując się na funkcjach wieży, procesach jej przebudowy, oraz tajemnicach, które skrywają imponujące rzeźby Franza Mangoldta.

Wycieczka to jednak nie tylko przyswajanie nowej wiedzy. Uczestnicy musieli również zastosować nowo nabyte informacje w ekstremalnej Grze Terenowej.

Zadaniem było rozwiązanie pokaźnych rozmiarów arkuszy w jak najkrótszym czasie. Wśród wielu wymyślnych zadań znalazły się np. Misja rozwiązania sekretu ósmej postaci na fasadzie Kamienicy pod Siedmioma Elektorami, odkrycie tożsamości ludzi uwiecznionych na wschodnim wejściu do Ratusza, a także odnalezienie zabytkowego niemieckiego hydrantu, który z powodu trwającego w Rynku Jarmarku Świętojańskiego, okazał się nad wyraz starannie ukryty.

Finał wyjścia stanowiła wizyta w Mauzoleum Piastów, gdzie pod czujnym okiem sióstr zakonnych każdy mógł oddać się rozważaniom na temat własnej śmiertelności i roli osobistego oraz narodowego dziedzictwa. 

Przez kilka następnych dni uczniowie niezwykle entuzjastycznie wspominali minioną wycieczkę, dzieląc się ze sobą refleksjami na temat poszczególnych punktów programu. Wszyscy jednogłośnie przyznali, że projekt przysporzył im masę nowej wiedzy.

Wybrane prace uczniów:

Do góry