Drużyna z naszej Szkoły Antoni Goles i Michał Pędzisz- obaj z klasy informatycznej 3Hp zostali Laureatami konkursu „Dolny Śląsk Cybertron 2022”

Tytuł Laureata uzyskało zaledwie 5 drużyn (do konkursu przystąpiło ponad 600 osób).

Nagrodą dla Laureatów był wyjazd do Czech w dniach 27-28 kwietnia 2022 r..

Nasi uczniowie pod opieką pani Marty Drewniowskiej uczestniczyli w warsztatach przygotowanych specjalnie dla nich w miejscowości Dvur Kralove nad Labem w Czechach.

Po uroczystym otwarciu z udziałem Martina Cerwicka - Hetmana Kraju Hradeckiego, Arnosta Stepanka - zastępcy Hetmana Kraju Hradeckiego oraz przedstawicieli Województwa Dolnośląskiego i innych gości rozpoczęły się trwające dwa dni ćwiczenia informatyczne.

Tematem unikatowego ćwiczenia praktycznego był atak na systemy sterowania i zarządzania modelu elektrowni. Uczniowie mieli skutecznie zaatakować i przejąć kontrolę nad systemem bezpieczeństwa elektrowni. Do końca nie było wiadomo czy atakujący będą w stanie zakłócić produkcję energii i zagrozić bezpieczeństwu otoczenia elektrowni.

Uczniowie (z Polski i z Czech) zostali podzieleni na dwa zespoły, jeden był odpowiedzialny za obronę części produkcyjnej elektrowni, czyli systemów zarządzania i sterowania. Drugi zespół skupił się na kompleksowej ochronie cybernetycznej całej elektrowni, w tym reżimie wejścia i bezpieczeństwie radiologicznym.

Oba zespoły współpracowały, aby chronić infrastrukturę elektrowni i systemy sterowania przed możliwymi cyberatakami. Ich głównym celem było wczesne wykrycie cyberataku i późniejsza prawidłowa reakcja na niego- wyeliminowanie skutków ataku, oraz analiza kryminalistyczna całego procesu.

Do przeprowadzenia ćwiczenia został wykorzystany w pełni funkcjonalny model procesu produkcyjnego sterowany i nadzorowany przez system SCADA.

Konfiguracja systemów sterowania: SIEMENS LOGO 8, SIEMENS S7-300 uzupełniona o moduły I/O i HMI wraz ze SCADA PROMOTIC, SIEMENS TIA WINCC i tym podobne.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, oprócz ogromnej wiedzy informatycznej i doświadczenia, które nabyli mieli także czas na relaks. Obejrzeliśmy szkołę, która nas gościła (szczególnie interesowały nas pracownie informatyczne i program nauczania informatyki). Odwiedziliśmy też Muzeum Włókiennictwa oraz zwiedziliśmy miasto.

Nawiązaliśmy liczne kontakty, zarówno ze szkołami z Polski jak i z Czech.

Konkurs wiedzy o cyberbezpieczeństwie to kolejna inicjatywa podejmowana w ramach współpracy Dolnego Śląska i Kraju Kralovohradeckiego. Podobne warsztaty zostaną zorganizowane jeszcze raz – tym razem na Dolnym Śląsku.

Wyjazd był bardzo udany!

Marta Drewniowska - opiekun drużyny