Samorząd Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Stowarzyszeniem Startup Founders ogłosili konkurs,

którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa wśród uczniów szkół ponadpodstawowych z Dolnego Śląska.

Do eliminacji przystąpiły dwuosobowe zespoły ze szkół ponadpodstawowych z Dolnego Śląska. Zadaniem eliminacyjnym dla uczniów było przejście gry symulującej ochronę lub hackowanie podatności infrastruktury krytycznej.

Celem symulacji było namierzenie jednego z systemów krytycznej infrastruktury wroga, zlokalizowanie wszystkich podatności, ominięcie zabezpieczeń oraz zatrzymanie systemu przesyłu danych. Uczestnicy gry zdobywali flagi określające kolejne, coraz trudniejsze etapy weryfikacji konkursowej.

Serdecznie gratulujemy drużynie, reprezentowanej przez Antka Golesa z klasy 3Hp oraz Michała Pędzisza także z klasy 3Hp, która wykazując się wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa, uzyskała tytuł laureata „Eliminacji - Dolny Śląsk Cybertron 2022”.

Do udziału w eliminacjach zgłosiło się ponad 600 uczniów, z których tylko 45 drużyn przeszło wstępne eliminacje i przystąpiło do udziału w Konkursie. Tytuł laureata uzyskało zaledwie 5 drużyn. Tym większe gratulacje należą się Antkowi i Michałowi.

Nagrodą dla Laureatów Konkursu jest wyjazd do Czech (Hradec Kralove), na wydarzenie „Czech Cybertron 2022”, w dniach 27-28 kwietnia 2022 r.

Tym razem uczestnicy konkursu zmierzą się z symulacją, której celem będzie ochrona elektrowni i systemu sterowania przed możliwymi cyberatakami. Do zwycięstwa konieczne będzie wczesne wykrycie cyberataku, wyeliminowanie jego skutków oraz analiza kryminalistyczna całego procesu.

Realizatorem wyjazdu jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Życzymy powodzenia w zmaganiach finałowych!

Marta Drewniowska - opiekun drużyny