W poniedziałek 20.09.br w ramach XXIV edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, uczniowie klasy 3Ep Marta Żuchowska, Maciej Limanowski i Wojciech Słotwiński wzięli udział w debacie oksfordzkiej, której tematem było pytanie: „Dokąd zmierza sztuczna inteligencja?”.

Przeciwnikami naszej drużyny, były uczennice z II LO im. Ks. Hugona Kołłątaja z Wałbrzycha. Debata odbyła się w audytorium Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej i transmitowana była online na kanale YT Festiwalu.

Nasi uczniowie w czasie debaty bronili tezy: „Sztuczna inteligencja poprawi życie ludzi”, natomiast ich adwersarze bronili opinii: „Sztuczna inteligencja negatywnie wpłynie na życie ludzi”. Debatę prowadził prof. Piotr Lewiński, z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wysiłki obu drużyn oceniała Rada Mędrców, złożona z rektorów wrocławskich uczelni wyższych oraz naukowców zajmujących się zagadnieniem sztucznej inteligencji.

Debata oksfordzka jest debatą akademicką i polega na obronie przez dwie drużyny jasno sformułowanych, przeciwstawnych tez i przebiega według wedle ustalonych reguł. Podczas niej kolejno przedstawiciele obu drużyn wygłaszali tezy lub zadawali pytania do tez adwersarzy. Cała debata trwała 70 minut. Nasza drużyna ostatecznie nieznacznie uległa uczniom z Wałbrzych stosunkiem punktów 294 do 312.

W konkluzji, po werdykcie Rady, jej członek Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego JM Prof. Przemysław Wiszewski pogratulował uczestnikom argumentacji i kultury słowa w czasie debaty, żywiąc pragnienie, by uczestnicy wszelkich debat publicznej wzorowali się na ich retoryce i używanej argumentacji. Życzył także uczestnikom większej odwagi w życiu publicznym i szkolnym.

Dla uczestniczących w debacie reprezentantów naszego Liceum była to bez wątpienia niezwykła przygoda intelektualna, przedsmak studiów i toczącego się podczas ich trwania życia naukowego.

Składamy serdeczne gratulacje naszym reprezentantom!

Całość debaty online, do obejrzenia tutaj:

dr Piotr Szukiel

opiekun drużyny