Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.
Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz, prawa i obowiązki obywateli. Jej celem było ratowanie Rzeczypospolitej po I rozbiorze, przeprowadzonym przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

27 kwietnia 1792 r. w Petersburgu przeciwnicy reform Sejmu Czteroletniego pod hasłem obrony zagrożonej wolności zawiązali konfederację przeciw Konstytucji 3 Maja. Przywódcy konfederscji ogłosili jej akt w miejscowości Targowica.

Próba wprowadzenia konstytucji w życie została zniweczona już w połowie 1972 r. wkroczeniem armii rosyjskiej w granice Polski. Ostatecznie uchylił ją sejm grodzieński 23 listopada 1793 roku.
Trzeci maj