W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z Fundacji Pozytywka w ramach projektu „MożeMY”.

Podczas warsztatów skupiono się na prawidłowym reagowaniu na trudne sytuacje. Wyodrębniono najczęstsze problemy wieku dojrzewania i analizowano ich przyczyny i skutki. Omówiono konstruktywne sposoby reagowania zarówno w odniesieniu do siebie, jak i swoich rówieśników.

Poruszono kwestie presji otoczenia, rozładowywania napięcia, konfliktów rówieśniczych i rodzinnych, problemów emocjonalnych itp. Analizując skutki i przyczyny tych problemów, młodzież szukała odpowiedzi na pytanie, dlaczego wybiera niekonstruktywne, często zagrażające sposoby ich rozwiązywania.

Celem warsztatów było większe rozumienie siebie, dostrzeganie zagrożenia negatywnymi skutkami przeżywanych trudności oraz adekwatne i świadome dokonywanie wyborów dotyczących sposobów radzenia sobie.

Niektóre klasy wzięły również udział w warsztatach poruszających kwestię agresji i przemocy werbalnej i jej powiązań z agresją niewerbalną. Uczestnicy lepiej zrozumieli  mechanizmy rodzące agresywne zachowania i prowadzące do przemocy.

Poruszono kwestie hejtu, biernej agresji, krzywdzącego słownictwa, stosowania ocen i generalizacji w komunikacji.

Dzięki lepszemu poznaniu mechanizmów komunikacji i jej znaczenia, mamy nadzieję, że uczniowie w przyszłości będą mogli w bardziej konstruktywny sposób porozumiewać się z otoczeniem, radzić sobie z atakami na swoją osobę, reagować na przemoc wobec innych i unikać destruktywnych skutków agresywnego komunikowania się.

Zespół Szkolnych Specjalistów