Jakub Hamkało. uczeń klasy 2H naszej szkoły układanie kostek trenuje od dawna. Swoją przygodę ze speedcubeingiem zaczął jak prawie każdy od kostki 3x3x3.

Początkowo układał kostkę w ok. 2 minuty, natomiast obecny rekord w pojedynczym ułożeniu wynosi 5.94 s., a w średniej 9.59 s.

Dopiero od września 2018 zaczął jeździć na zawody i z czasem regularnie stawał na podium. Aby mieć możliwość bycia w czołówce na zawodach średnio musiał poświęcać ok.2 godzin dziennie, teraz sięga to nawet do 4 lub 5.

Wszystkie zawody mają rangę ogólnokrajową z uwagi na to, że zjeżdżają się na nie mistrzowie z Polski oraz z zagranicy. Uczestników na zawodach klasyfikuje się poprzez średnią z pięciu ułożeń, a w klasyfikacji ogólnopolskiej/europejskiej/światowej bierze się pojedyncze ułożenie oraz średnią.

W klasyfikacji ogólnopolskiej kostki square-1 Jakub znajduje się na 3 pozycji, a w rankingu europejskim na 28 miejscu. Jednakże praktycznie w każdej konkurencji znajduje się w top100 Polski.

Poza rekordami świata, Europy czy kraju są też rekordy województw. Aktualnie na Dolnym Śląsku posiada największą liczbę rekordów - jest ich 13.

Jesteśmy dumni z Jakuba i życzymy dalszych sukcesów!