[ O SZKOLE ]

[ O SZKOLE ]

REKRUTACJA

3 października Niemcy świętują Tag der Deutschen Einheit, czyli Dzień Jedności Niemiec – święto ustanowione w rocznicę zjednoczenia kraju w 1990 r.

Uroczystości z tej okazji odbyły się w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu. Gości podejmował konsul generalny Hans Jörg Neumann, który od września 2018 r. kieruje wrocławską placówką. Wśród gości byli rektorzy wrocławskich uczelni, przedstawiciele władz miasta, województwa i biznesu. Wśród zaproszonych gości znalazła się pani Beata Tadla – Matkowska, nauczycielka języka niemieckiego w naszym Liceum.

Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem, przy akompaniamencie uczniów XIII LO, hymnów państwowych Niemiec i Polski oraz „Ody do radości”.

Konsul generalny Hans Jörg Neumann podkreślił w swoim okolicznościowym przemówieniu znaczenie trzech słów z niemieckiego hymnu: „jedność”, „prawo” i „wolność”.

– Te wartości są szczególnie ważne nie tylko dla Niemiec i Polski, ale całej Europy – mówi konsul generalny RFN. – Potrzebujemy jedności, bo tylko razem jesteśmy w stanie bronić wspólnych idei. Jedność oznacza współpracę i tolerancję. Szczególnie ważne jest prawo. Państwo prawa, zasada wierności konstytucji i niezależne sądownictwo chronią nasze społeczeństwa obywatelskie. Dlatego wszyscy musimy być gotowi bronić prawa. Prawo chroni wolność, która musi strzec nas przed samowolą władzy i tyranią większości. Zwłaszcza w roku, w którym możemy świętować z Polską 100-lecie niepodległości, nie powinniśmy nigdy zapominać co oznacza wolność – podkreślił Hans Jörg Neumann.

Wraz z filią w Opolu Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu jest jednym z największych niemieckich konsulatów na świecie.

Do zjednoczenia Niemiec doszło 3. października 1990 roku, po 41 latach podziału na Niemiecką Republikę Demokratyczną i Republikę Federalną Niemiec.

Beata Tadla - Matkowska

zdjęcia: Janusz Krzeszowski

źródło: https://www.wroclaw.pl/dzien-jednosci-niemiec

Do góry