... w ramach  projektu Erasmus+ „International encounter to raise pollution and global warming awareness around the Baltic Sea”

Czy podróże kształcą? Odpowiedź jest oczywista i banalnie prosta – owszem i to w dużym stopniu. Dzięki nim poznajemy bogactwo kulturowe danego kraju, na moment stajemy się cząstką świata, który mamy okazję odwiedzić, często staramy wtopić się w tłum,  aby poczuć się jak tubylcy.

6 dziewcząt naszego liceum miało okazję odwiedzić Berlin wraz z dwojgiem nauczycieli . W niedzielę 12. listopada wyjechaliśmy na wymianę w ramach programu Erasmus + właśnie w to miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę.

Warto zaznaczyć, że zakwaterowanie było u rodzin, które wykazały się ogromną życzliwością i ciepłem, przez tydzień ich dom  był naszym domem  i robili wszystko byśmy czuły się jak u siebie. Czasem bywało naprawdę śmiesznie, bariera językowa robi swoje, ale i  to nie było problemem, aby dobrze się poznać i dogadywać ze swoimi niemieckimi koleżankami i ich rodzinami. I kto by pomyślał, że przez tak krótki czas można się z kimś tak bardzo zżyć. Od pierwszego dnia czekała na nas praca projektowa, np. tworzenie logo projektu, konferencja na temat zanieczyszczeń Bałtyku, warsztaty na temat ekologii , środowiska, wykonywanie doświadczeń.

Jakże wiele nietypowych zwyczajów udało nam się zaobserwować podczas lekcji języka angielskiego czy przyrody. Co ciekawe, nawet spędzanie przerw różni się od tego, co robią uczniowie naszego liceum. Powiem tyle, tamtejsza młodzież jest naprawdę zahartowana.

Mieliśmy okazję  zobaczyć najpiękniejsze zabytki i miejsca Berlina - miasta, które tak bardzo nas urzekło. Alexanderplatz, budynki instytucji rządowych, wyspa muzealna i wiele innych. W czasie wolnym wielu z nas wybrało się wraz z rodzicami na wieżę telewizyjną, do muzeum Madame Tussauds, czy Muzeum Historii  Naturalnej. Oczywiście nie zabrakło też czasu na to, co dziewczyny lubią najbardziej, czyli zwiedzanie galerii handlowych.

Przeżyliśmy wiele nowych doświadczeń, część z nas podszkoliła język, inni dowiedzieli się jak lepiej chronić środowisko czy dbać o nasz Bałtyk. Zawiązały się nowe przyjaźnie z uczniami z innych krajów. Postanowiłyśmy same odwiedzić Berlin w najbliższym czasie i mamy nadzieję,  że się uda, chociaż po tak aktywnie spędzonym tygodniu możemy się już poczuć jak prawdziwe mieszkanki Berlina.

Zosia Zawłodzka i Zuzanna Mika