[ UCZNIOWIE ]

logo LOVII

[ UCZNIOWIE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

Ostatni tydzień w naszym liceum przeminął pod znakiem Tygodnia Humanistycznego, którego motywem przewodnim w tym roku były pieniądze.

Zamierzeniem organizatorek było pokazanie jak problemy ekonomii nie tylko wikłają się z wydarzeniami historycznymi ale przenikają do świata literatury, sztuki i kultury. W ramch Tygodnia miały miejsce różnorodne działania, poniżej krótko opisane:

  • Tytdzień Humanistyczny zainaugurowała odbywająca się w poniedziałek 20 marca sesja naukowa, na którą złożyły się trzy wystąpienia: dyrektora Leszka Duszyńskiego o filozoficznym zagadnieniu "Mieć czy być", Katarzyny Moskwy o historii pieniądza i Agatay Rusnak-Kozłowskiej o tym w jaki romans wchodziła z pieniędzmi sztuka.
  • We wtorek 21 marca pod kierunkiem Agaty Rusnak-Kozłowskiej odbył się piąty już w historii szkoły Przegląd Twórczości Rozmaitej "Na marginesie" składający się z wystawy prac plastycznych i koncertu jej towarzyszącego. Rozwieszone na trzecim piętrze prace prezentowały artystyczną pasję gotowych podzielić się efektami swojej twórczości z szerszą publicznoscią uczennic klas I – Julii Janeczko, Marty Kotapskiej, Wiktorii Lemieszek, Fryderyki Orawczak, Julii Pławeckiej, Jagody Sypuły i Małgorzaty Tarkowskiej. Podczas koncertu z kolei zaproszeni uczniowie mogli podziwiać występy chóru szkolnego, grup wolakno-instrumentalnych (Joanny Kocoń i Dominika Zięciny z klasy 1 B oraz Weroniki Blicharskiej, Zuzanny Brzezińskiej, Justyny Rudnickiej i Joanny Skrzypczak z 1I) oraz popisy solowe: Huberta Zydka, Julii Kłonowskiej, Marii Kurpaski i Dominika Zieciny. Jako goście specjalni wystąpił duet Władek i Paweł Salik. Wszystkim uczestnikom Przeglądu należą się wielkie brawa za talent i odwagę. Naprawdę Kochani – dostarczyliście nam wiele pozytywnej energii i radości. Wielkie dzięki w imieniu publiczności!
  • W środę 22 marca odbył się wykład zaproszonej pani kurator z wrocławskiego Biura Wystaw Artystycznych która opowiadała o krytyce instytucjonalnej w polskiej sztuce współczesnej wskazujac jak artyści podchodzą do problemu pieniedzy i własnej twórczości uwikłanej w potrzebę zaistnienia na rynku sztuki i zarabiania.
  • Z kolei w czwartek 23 marca Magda Fijarczyk zorganizowała grę filmową dla uczniów naszej szkoły, której wyniki można prześledzić na stronie szkoły zaś po południu uczniowie mogli wysłuchać jej wykładu o motywie pieniędzy w kinematografii polskiej i zagranicznej.
  • Ostatniego dnia, w piątek 24 marca, uczniowie mieli szansę wysłuchać interesującego wykładu Katazryny Moskwy o prawie autorskim, który odkrywał przed wieloma niepokojace aspekty upubliczniania swojego życia w sieci. Po długiej przerwie uczniowie zainteresowani zwiedzaniem Wrocławia mogli uczestniczyć w spacerze prowadzonym przez Izabelę Chaszczowską po znanych mniej lub bardziej zabytkach, które stanowiły ślady XIX-wiecznej finansowej i gospodarczej prosperity naszego miasta.

Tydzień Humanistyczny pierwotnie zakładał więcej wykładów i warsztatów z udziałem gości zaproszonych z zewnątrz ale jak to Katarzyna Moskwa ujęła: "Gdy mówimy o pieniądzach to zwykle przede wszystkim myślimy o ich braku". Niestety z różnych powodów zabrakło w ostatnim momencie także wielu prelegentów. Mimo wszystko mamy jednak nadzieję, że dla uczestniczących w zaistniałych imprezach uczniów i nauczycieli, Tydzień Humanistyczny był równie interesującym doświadczeniem jak dla jego koordynatorek, Katarzyny Moskwy i Agaty Rusnak-Kozłowskeje. Zapraszamy na kolejny już za rok. Znów postaramy się was zaskoczyć jakimś nietuzinkowym tematem przewodnim.

 

 

Do góry