[ UCZNIOWIE ]

logo LOVII

[ UCZNIOWIE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W czwartek - 15 grudnia 2016 roku w szkolnej auli odbyło się spotkanie uczniów naszego liceum z przedstawicielami Centrum Kultury Muzułmańskiej we Wrocławiu.

Spotkanie  zorganizowane zostało w ramach dwuletniego  międzynarodowego projektu Erasmus+ "Say NO to indifference.Refugees and migrants in Europe", którego koordynatorką jest pani Bożena Rośkiewicz.

Naszymi Gośćmi byli panowie: dr Zijad Abu Saleh - socjolog, dr Aladin Bashir - lekarz oraz dr Yahija el Bermavi - były pracownik Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Goście mówili o swoich doświadczeniach związanych z pobytem w Polsce, a są one bardzo pozytywne i budujące. Pan Zijad Abu Saleh przedstawił wyniki ankiety, którą przeprowadził wśród licealistów w różnych miastach, miedzy innymi w "siódemce", wiosną tego roku na temat stosunku młodych ludzi do Arabów. I, jak stwierdził, nasza szkoła nie musi się wstydzić. W porównaniu z innymi grupami młodzieży nasi uczniowie wykazali się tolerancją, zrozumieniem, a wręcz stosunkiem pełnym przyjaźni wobec Arabów mieszkających w Polsce. Pan Aladin Bashir opowiedział o tym, że o Polsce pierwszy raz usłyszał  podczas lekcji historii w swojej ojczystej Palestynie - były to wiadomości o bohaterskim narodzie europejskim, który był pod zaborami, żył pod okupacją i zwycięsko wyszedł z opresji. Według naszego Gościa miedzy Polakami i Palestyńczykami jest widoczna wspólnota losów. Pan el Barmavi ostatnie 11 lat spędził z rodziną w Syrii, lecz wrócił wraz z żoną i córkami do Polski, uciekając przed straszną wojną. Jest pełen uznania dla Polaków, którzy pomagają jego Rodzinie właśnie we Wrocławiu.

Panowie pytali młodzież o stosunek do Arabów, muzułmanów ( nie wszyscy Arabowie to muzułmanie, nie wszyscy muzułmanie to Arabowie!) Wielu uczniów udzielało mądrych i pełnych zrozumienia odpowiedzi. Był też czas na wyjaśnianie różnych wątpliwości. Uczniowie, początkowo nieśmiało, później coraz pewniej, zadawali Gościom ciekawe pytania, a odpowiedzi polegały często na obalaniu kolejnych stereotypów dotyczących świata arabskiego i muzułmańskiego. Goście zwrócili uwagę słuchających na liczne przekłamania i uproszczenia, które serwują media. Generalnie obraz świata, również arabskiego, płynący z mediów jest manipulowany i nieprawdziwy, dlatego trzeba do takich przekazów podchodzić z dystansem i rezerwą! Najważniejsze jest poznanie innych ludzi i chęć zrozumienia ich, zwłaszcza, kiedy różnią się od nas kulturowo.Należy także pomagać - każdy w miarę swych możliwości - każdemu potrzebującemu - niezależnie od tego, kim jest.

Spotkanie moderował dyrektor Szkoły - pan Leszek Duszyński, który, na zakończenie, powiedział, że kochać własną ojczyznę, to jednoznaczne z szacunkiem i miłością okazywaną innym, czyli bliźnim, którzy są w potrzebie. Kłamstwem i hipokryzją jest celebrowanie patriotyzmu i jednocześnie głoszenie nienawiści wobec innych. Postawy otwartości i szacunku do innych ludzi i narodów uczy głęboko osadzony w kulturze humanizm oraz wartości, o których muzułmanie mogą przeczytać w Koranie, a chrześcijanie w Ewangelii! Obyśmy zechcieli czytać!

Do góry