W dniach 7-13 maja 2016 r. uczniowie klas pierwszych naszego Liceum, wraz z nauczycielkami: p. Bożeną Rośkiewicz i p. Magdaleną Prykowską, wyjechali już na trzecią krótkoterminową wymianę młodzieży, tym razem do Bari we Włoszech. gdzie kontynuowali pracę nad projektem edukacyjnym Erasmus+ "Say NO to indifference".
Uczniowie kontynuowali pracę nad projektem edukacyjnym Erasmus+ "Say NO to indifference".
Celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat migracji, uczenie tolerancji wobec innych kultur, przełamywanie uprzedzeń i stereotypowego myślenia, aby wyrobić sobie obiektywne zdanie na temat zachodzących zjawisk i nie ulegać fobiom kreowanym przez media i polityków.
Najpierw polecieliśmy liniami lotniczymi „Ryanair" z Wrocławia do Rzymu.
Po zakwaterowaniu w hotelu udaliśmy się na spacer po mieście i zwiedziliśmy najważniejsze zabytki: Koloseum, Łuk Konstantyna, Forum Romanum, Kapitol, Fontannę di Trevi, Panteon, Piazza Navona i inne piękne historyczne miejsca.
Następnego dnia, w niedzielę, pojechaliśmy do Watykanu; czekaliśmy w długiej kolejce, aby móc wejść do Bazyliki Św. Piotra, wzięliśmy też udział w modlitwie Anioł Pański.
Potem udaliśmy się na lotnisko Fiumicino i kontynuowaliśmy naszą podróż do Bari. Tu spotkaliśmy się z naszymi rówieśnikami i ich rodzicami.
W Bari obchodzono właśnie święto poświęcone Patronowi miasta, świętemu Mikołajowi. Uroczystości trwały przez trzy dni.
Miasto było pięknie udekorowane, odbywały się różne imprezy, wieczorem oglądaliśmy pokaz sztucznych ogni.
Bari leży w południowych Włoszech nad Adriatykiem i jest stolicą regionu Apulia. Piękne średniowieczne Stare Miasto z romańskimi i gotyckimi kościołami, uroczymi wąskimi uliczkami ma niepowtarzalną atmosferę i przyciąga wielu turystów.
W bazylice św. Mikołaja znajduje się nagrobek królowej Polski - Bony, pochodzącej z panującej w Mediolanie dynastii Sforzów – żony Zygmunta Starego i matki Zygmunta Augusta. Poniedziałek był ostatnim dniem uroczystości poświęconych św. Mikołajowi. Wszystkie urzędy i szkoły były tego dnia zamknięte. Mogliśmy wtedy poczuć atmosferę miasta i zwiedzić jego zabytki.
We wtorek uczestnicy projektu z 7 krajów partnerskich spotkali się w szkole.
Po oficjalnym przywitaniu przez dyrekcję szkoły każda z grup przedstawiła się i trzymając w ręku flagę własnego kraju zaśpiewała swój hymn narodowy.
Szkoła partnerska z Bari, Istituto di Istruzione Secondaria Superiore "Ettore Majorana", jest zespołem szkół o kilku specjalnościach: gastronomicznej, hotelarskiej, optycznej, elektrycznej i audiowizualnej.
Uczniowie pod kierunkiem profesjonalnych kucharzy przygotowywali dla nas typowe włoskie dania, smaczne sałatki, słodkie desery.
Spotkaliśmy się w szkole z pracownikami największego obozu dla uchodźców we Włoszech C.A.R.A., którzy opowiedzieli nam o sytuacji uchodźców i pomocy, jaką otrzymują, o integrowaniu się ze społeczeństwem.
Potem grupa uchodźców z różnych krajów afrykańskich zaprezentowała nam swoje talenty wokalne i tradycyjne tańce. Było to miłe rozpoczęcie pracy projektowej...wkrótce wszyscy razem tańczyli w auli szkolnej.
Po lunchu przygotowanym przez uczniów ze szkoły gastronomicznej pracowaliśmy w grupach nad plakatami, które miały pokazać zwyczaje i tradycje uchodźców z Nigerii, Senegalu, Somalii, Erytrei itd.
Następnego dnia rano odbył się mecz piłki nożnej między uczestnikami projektu, uczniami szkoły i uchodźcami.
Młodzież pracowała też intensywnie nad projektem. Z nakręconych w każdej szkole partnerskiej wywiadów z uchodźcami zmontowano jeden wspólny film. Była to trudna praca, która wymagała sporych umiejętności. Nauczyciele pracowali w tym czasie w swoim gronie, omawiając dotychczasową pracą nad projektem i planując następne spotkania.
Odwiedziliśmy też ośrodek dla uchodźców, którzy otrzymali już azyl we Włoszech, rozmawialiśmy z pracownikami socjalnymi oraz samymi uchodźcami o bagażu tragicznych doświadczeń, ich codziennym życiu w nowym kraju i procesie integrowania się. Uchodźcy są takimi samymi ludźmi jak my, mają swoje pasje i marzenia. Spotkania te były bardzo cenne oraz pozwoliły nam poszerzyć wiedzę, pozbyć się lęku i uprzedzeń wobec obcych.
Czwartek był bardzo ekscytującym dniem. Wszyscy uczniowie ze szkół partnerskich wzięli udział w paradzie, przemarszu przez centrum historyczne Bari, ubrani w tradycyjne stroje, przy akompaniamencie muzyki na bębnach i z towarzyszącymi pokazami artystycznymi.
Pochód otwierała niesiona przez uczniów łódź z wizerunkiem św. Mikołaja, przystrojona flagami krajów partnerskich. Była to promocja naszego projektu i próba zwrócenia uwagi na problemy uchodźców i imigrantów.
Nasza parada spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i turystów.
Potem pracowaliśmy jeszcze w szkole nad naszym filmem, dołączyliśmy fragmenty filmu z parady i nasz produkt końcowy projektu był gotowy.
Po południu pojechaliśmy na wycieczkę do Polignano, pięknie położonego na klifie miasteczka, z wąskimi uliczkami, starymi kościołami i uroczymi kawiarenkami.
Piątek był ostatnim dniem spędzonym we Włoszech. Spotkaliśmy się w zabytkowej auli na Uniwersytecie Bari.
Zorganizowano tu uroczystą konferencję z lokalnymi władzami, dyrektorem obozu dla uchodźców, ekspertami i innymi osobami, które zapoznały nas z polityką Włoch wobec uchodźców. Mogliśmy obejrzeć prezentacje, zobaczyć nasz nowo powstały film, porozmawiać z ekspertami. Było to ciekawe zakończenie naszego projektu.
Wkrótce musieliśmy się pożegnać i pojechaliśmy na lotnisko im. Karola Wojtyły w Bari. Stąd polecieliśmy do Berlina i około północy dotarliśmy wynajętym dla nas busem do Wrocławia.
Nasz kilkudniowy wyjazd do Włoch był dla nas niezapomnianym przeżyciem, okazją do odwiedzenia pięknego kraju, z jego bogatą kulturą i przyrodą, osobistego poznania uchodźców, dzięki którym staliśmy się bardziej tolerancyjni i otwarci, pozbyliśmy się wielu uprzedzeń. Zaprzyjaźniliśmy się z rówieśnikami z innych krajów i mogliśmy razem z nimi doskonalić nasze umiejętności językowe.
Więcej zdjęć - w galerii
Zapraszamy do obejrzenia filmu - tutaj