[ UCZNIOWIE ]

logo LOVII

[ UCZNIOWIE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

Nasza Szkoła, reprezentowana przez cztery uczennice klas drugich, Panią Bożenę Rośkiewicz oraz Pana Dyrektora Leszka Duszyńskiego, wzięła udział w kolejnym spotkaniu w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ Say NO to indifference".

Tym razem odbyło się ono w Sninie, niewielkim miasteczku we wschodniej części Słowacji. Podróż zaczęliśmy w niedzielę, a już tego samego dnia wieczorem mieliśmy okazję spędzić z naszymi gospodarzami trochę czasu. Poniedziałek był pełen nowych doświadczeń. Mogliśmy poznać członków projektu z całej Europy: Niemiec, Finlandii, Estonii, Włoch, Turcji i oczywiście ze Słowacji.

DSCF0712Na początku Pani Dyrektor Gimnazjum uroczyście przywitała wszystkich uczestników i ich opiekunów. 

DSCF0720

 

 

Następnie każda z grup powiedziała kilka słów o sobie i przedstawiła stworzone wcześniej logo.

 

 

DSCF0826

 

Każda z grup miała również przygotować główne zasady działań w sprawie migrantów i uchodźców.

P3071201Już pierwszego dnia zwiedzaliśmy Sninę – niewielkie miasteczko kryjące w sobie wiele ciekawych miejsc, takich jak galeria miejscowego artysty – Andreja Smolaka oraz odrestaurowany pięknie pałac będący siedzibą muzeum. Wieczorem czekało nas spotkanie w szkole. Była to okazja, żeby się lepiej poznać w mniej formalnych okolicznosciach. Uczniowie gimnazjum przygotowali krótki pokaz umiejętności tanecznych i muzycznych oraz przekazali kilka informacji o swoim kraju i regionie, a na łakomczuchów czekały tradycyjne słowackie dania.

We wtorek znów ciężko pracowaliśmy nad problemem migrantów i uchodźców.

P3081238Pracownik centrum dla uchodźców wyjaśnił różnice miedzy pojęciami: „migrant" a uchodźca oraz przekazał informacje o dziejach ludzi przebywających w obozie tranzytowym w Humennem. Dzięki spotkaniu z lekarzem pochodzącym z Somalii poznaliśmy indywidualną historię człowieka, który musiał uciekać z ojczyzny.

P3081282

 

Po południu udaliśmy się do Ruskiego Potoku, aby podziwiać tradycyjną drewnianą cerkiew, a później do obserwatorium astronomicznego i planetarium, gdzie zobaczyliśmy największy na Słowacji teleskop.

 

P3091329

 

W kolejnym dniu czekała nas wielogodzinna wycieczka do Koszyc, drugiego pod względem wielkości miasta na Słowacji. Spotkaliśmy się z pracownikami Ośrodka ds. Uchodźców, którzy opowiedzieli o pomocy udzielanej obcokrajowcom znajdującym się w ciężkiej sytuacji. Podziwialiśmy miasto, główną ulicę, katedrę, poznając fragment jego historii.P3091351

 

 

 

P3101428

W czwartek po raz ostatni mieliśmy okazję pracować w międzynarodowych grupach. Naszą wspólną pracę zakończyliśmy prezentacjami w szkolnej auli. Następnie udaliśmy się na koncert pt . "Od winylu do cd" , gdzie mogliśmy wspólnie z uczniami Gimnazjum słuchać piosenek nieśmiertelnych Beatlesów, Abby czy zespołu Queen. Po południu udaliśmy się do Muzeum Andy'ego Warhola w Medzilaborcach (skąd pochodzili przodkowie artysty), jedynego takiego w Europie.

 

P3101457

 

Ostatnim punktem naszego programu było zwiedzanie renesansowej rezydencji w miejscowości Humenn e oraz pobliskiego skansenu. Piątek był chyba dla wszystkich najbardziej męczącym, ale jakże emocjonującym i pełnym wrażeń dniem. 

 

P3111556

 

 

To właśnie wtedy odbyła się wycieczka do Tatrzańskiej Łomnicy. Podróż tam była długa, ale warta naszych poświęceń. Przez cały dzień towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, dzięki której mieliśmy wspaniałe widoki ze szczytu, na który wjechaliśmy kolejką linową.

Tydzień spędzony w Sninie pełen był przeżyć i emocji. Wspólnie z nowymi znajomymi zdobywaliśmy wiedzę i doskonaliliśmy umiejętności pracy w grupie. Temat projektu jest bardzo aktualny w obecnym czasie. Zrozumieliśmy, ze każdy jest migrantem i należy każdemu dać szanse lepszego życia bez względu na pochodzenie, rasę, religię. Dla wszystkich te kilka dni na długo pozostanie w pamięci, a już teraz łza kręci się w oku na wspomnienie tego czasu. Zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie, które pozwalają odkrywać na nowo świat, poznawać obce kultury i doskonalić język angielski. Mamy nadzieję jeszcze kiedyś się spotkać. Oczekujemy Słowaków i przyjaciół z innych krajów we Wrocławiu – „mieście spotkań" i Europejskiej Stolicy kultury 2016.P3111507

Marta Ziomek ( kl.2C )

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu w galerii oraz prezentacji - tutaj

Do góry