- Szczegóły
- Administrator
Walki o Lwów z wojskami ukraińskimi trwały od 1 listopada 1918 roku.
Walkę podjęły nieliczne oddziały polskie i ludność cywilna. Szczególnym bohaterstwem wsławiła się Ochotnicza Legia Kobiet (427 ochotniczek) oraz młodzież i dzieci uwiecznione w poezji, pieśniach i na obrazach np. Wojciecha Kossaka. W polskich szeregach było ich 1422. W historii pozostały jako „Lwowskie Orlęta”. Wielu z nich w nierównej walce oddało swoje życie za ojczyznę. W listopadowych walkach zginęło 439 obrońców Lwowa. Największą grupę poległych – 109 osób – stanowili uczniowie szkół średnich.
Józef Piłsudski uhonorował Orlęta Lwowskie w osobie czternastoletniego Antoniego Petrykiewicza, pośmiertnie nadając mu Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari. 22 listopada 1918 r. wojska ukraińskie zostały wyparte ze Lwowa po ataku podjętym przez polskich obrońców miasta oraz odsiecz Wojska Polskiego.
Lwów został miastem zawsze wiernym Rzeczypospolitej (Poloniae Semper Fidelis).
W piątek 18. listopada na Sępolnie odbyły się uroczystości upamiętniające 98. rocznicę Obrony Lwowa zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W tym dniu o godzinie 1100 została odprawiona Msza św., po której uczestnicy obchodów udali się na cmentarz pod pomnik Orląt Lwowskich, aby tam złożyć kwiaty i odmówić modlitwę.
W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły, w składzie: Julia Borodacz, Fryderyka Orawczak, Kamil Laskowski (z klasy I d).