[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W piątek, 23 września, na podwórku Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella zebrali się uczestnicy miejskiego projektu „Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści".

W działania projektu zaangażowało się już 20 wrocławskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Nasze Liceum było również w tym zacnym gronie.

Celem projektu jest uwrażliwienie uczniów na przejawy dyskryminacji wobec drugiego człowieka, zachęcenie mieszkańców Wrocławia do reagowania na akty wandalizmu i do przeciwdziałania mowie nienawiści w przestrzeni miejskiej.

W trakcie spotkania w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych uczestnicy programu „Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści" otrzymaliśmy specjalne podziękowanie od prezydenta Wrocławia, a następnie wspólnie sadziliśmy białe róże – symbol pokoju. Młodzież miała również możliwość uczestniczenia w warsztatach dotyczących przeciwdziałania mowie nienawiści, poprowadzonych przez Stowarzyszenie Polis, koordynatora Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce, a także warsztatach nt. cyberbullyingu z trenerkami Anną Lipnicką i Magdaleną Duszyńską. Soran Kareem, Irakijczyk należący do mniejszości narodowej Kurdów, który od trzech miesięcy jest w Polsce, zaprezentował kuchnię swojego kraju. Przygotowano także stoiska informacyjne organizacji pozarządowych i loterie fantową. Oprawą muzyczną zajął się DJ Bollywood Poland.

Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści ma 2 lata

„Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści" – to autorski projekt miasta Wrocław realizowany przez Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Sztafeta wystartowała 11 października 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych wydarzeniem „Dbam to mam. Stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej miasta”. W każdej następnej, nominowanej placówce odbył się wykład na temat symboliki mowy nienawiści dla grona pedagogicznego wraz z uroczystym przekazaniem nominacji dla następnej placówki oraz warsztat antydyskryminacyjny dla uczniów. Do tej pory w sztafecie udział wzięły 20 wrocławskie szkoły (gimnazjalne i ponadgimnazjalne).

W szkole nie ma miejsca na nienawiść

W ramach programu, uczniowie i nauczyciele rozmawiają m.in. na tematy związane z tolerancją, czym ona jest i jakie są jej granice, o przejawach rasizmu w polszczyźnie i o tym, w jaki sposób możemy dyskryminować kogoś o innym kolorze skóry, nie mając takiej intencji. Uczestnicy mają też okazję poznać i porozmawiać z przedstawicielami innych kultur i religii. W szkole nie może być miejsca na nienawiść. Niedopuszczalne są sytuacje, gdy jeden z uczniów staje się ofiarą agresji słownej czy fizycznej np. ze względu na swoje pochodzenie czy status materialny.

Źródło: http://www.wroclaw.pl/sztafeta-szkol-stop-mowie-nienawisci

Do góry