[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W poniedziałek, 16 maja, gościliśmy w naszej szkole, na zaproszenie pana dyrektora Leszka Duszyńskiego, pana dr. Zijada Abu Saleha – Syryjczyka, który w Polsce mieszka od przeszło 30  lat.

Spotkanie było częścią projektu: „Say NO to indifference. Refugees and migrants in Europe”, w którym uczniowie „siódemki” biorą udział w ramach Erasmus+. Na spotkaniu obecne były koordynatorki projektu – pani  Bożena Rośkiewicz oraz pani Magdalena Prykowska, uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu oraz przedstawiciele kilku klas 1. i 2. , a także pan dyrektor.  Na zaproszenie dyrektora przybyła też dziennikarka wrocławskiej edycji „Gazety Wyborczej” pani Natalia Sawka.

Gość z wielkim zaangażowaniem opowiadał m.in. o prowadzonych przez siebie badaniach socjologicznych (jest wykładowcą tej dyscypliny naukowej) dotyczących relacji między mieszkańcami różnych krajów i przedstawicielami wielu kultur i religii, zwracając szczególną uwagę na wzajemne mniemania Arabów i Polaków (także ze względu na  płeć). Oczywiście różnice są bardzo duże, ale i podobieństwa niemałe!

Prelegent wielokrotnie zwracał uwagę na powierzchowność sądów i opinii, które są swoistym common sensem, zaciemniającym prawdę o sobie i innych oraz powodującym  sytuacje niezrozumienia i niechęci. Te wzajemnie złe odniesienia prowokowane są, wg Gościa, przez media, które zamiast uczyć ludzi szacunku do siebie, zbliżając narody, religie i kultury, podają zmanipulowane informacje, które w odbiorze społecznym powodują poczucie obcości lub wręcz wrogości. Jedyna nadzieja na wzajemne zrozumienie tkwi w umiejętności przełamywania krzywdzących stereotypów i w rzetelnej wiedzy, która nie dzieli, a łączy, nie wywołuje lęku, fobii i agresji, a buduje przyjaźń i szacunek dla cudzego człowieczeństwa. Tego uczą Święte Księgi, zarówno „Koran” jak i „Biblia”. Niestety, problem w tym, że ani muzułmanie, ani chrześcijanie swych Świętych Ksiąg nie znają (to, rzecz jasna, uogólnienie) lub znają je tylko pobieżnie – ze streszczeń i mylnych przekazów.  

Po prelekcji uczniowie zadawali bardzo ciekawe pytania, nawet jeśli nie zawsze politycznie poprawne, to rzeczowe i sformułowane w sposób wyrażający szacunek dla  Gościa. Pan Zijad Abu Saleh serdecznie podziękował za godne i twórcze spotkanie ze społecznością szkolną, stwierdzając na koniec, że taka młodzież, jaka uczęszcza do VII LO, daje nadzieję, że świat będzie lepszy, a lęki, uprzedzenia i agresja zostaną zastąpione przez zrozumienie, przyjaźń i chęć wzajemnej pomocy!

Do góry