[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W dniach 1-15 marca 2016 r. w naszej szkole miało miejsce szereg imprez związanych z Tygodniem Humanistycznym.

Tematem, wokół którego orbitowała zdecydowana większość wydarzeń przygotowanych w ramach TH było ciało w nauce i kulturze. Zamiarem organizatorów było wskazanie, w jaki sposób nauki humanistyczne przenikają się z innymi, a zwłaszcza z medycyną. Oficjalna inauguracja odbyła się 2 marca – wykład dyrektora Leszka Duszyńskiego dotykał kwestii ciała i cielesności od strony sacrum. Wystąpienie noszące tytuł "O mistycyzmie ciała. Lecz ciało? Któż pomyśli o nim we wszechswiecie..." nawiązywało do dwóch wierszy: utworu Bolesława Leśmiana "Zmienionaż po rozłące", z którego pochodził przywołany w tytule wykładu cytat oraz Stanisława Koraba-Brzozowskiego "Ukrzyżowanie". To ujęcie cielesności w perspektywie sacrum pozwoliło wprowadzić słuchaczy w tematykę Tygodnia Humanistycznego w nastroju niezwykle podniosłym.

Kolejne wykłady, które odbywały sie 7, 9 i 11 marca, koncentrowały się już bardziej na sferze doczesnej, podejmując problem ciała w odsłonach nauk humanistycznych i medycznych. 7 marca miał miejsce cykl wykładów podejmujących temat ciała w obszarze nauk humanistycznych i sztuki. Pani Katarzyna Moskwa w wykładzie pt. "Ciało-kod historii" wskazywała, jakie zmiany w odniesieniu do ludzkiego ciała i dysponowania nim w świetle prawa nastąpiły w ostatnich latach i do jakich nadużyć może prowadzić głębokie pragnienie odszyfrowania tajemnic ludzkiego mózgu. Pani Agata Rusnak-Kozłowska w wykładzie "Ciało w sztuce dawnej i współczesnej" próbowała zdefiniować natomiast, jakie treści kodowano w wyobrażeniach ludzkiego ciała w sztuce dawnej i do jakich interwencji o charakterze społeczno-światopoglądowym punktem wyjścia stał się temat ciała w twórczości artystów współczesnych.

Ten zestaw wykładów poprzedzony został przedstawieniem "Popatrz, posłuchaj, pomyśl - ciało w rzeźbie Jacquesa Le Nanteca i poezji Haliny Poświatowskiej" przygotowanym przez uczniów: Dianę Woźnicę, Magdalenę Krupę, Katarzynę Romanowicz, Klaudię Majerowską, Mateusza Majdowskiego i Macieja Przysłupa pod kierunkiem pana Jerzego Jasińskiego i pani Agaty Rusnak-Kozłowskiej. Talent recytatorski występujących uczennic pozwolił skonfrontować przejmujący liryzm i nostalgię poezji Haliny Poświatowskiej z pięknem wyświetlanych na prezentacji aktów dłuta znanego współczesnego rzeźbiarza francuskiego, Jacquesa Le Nanteca, budując refleksję o zmysłowym wdzięku ciała, jego egzstencjalnej kruchości i wszechobecnym pragnieniu miłości.

Dwa dni później, 9 marca, odbył się wykład przeprowadzony przez dwie szkolne pasjonatki kina, panie Wiolettę Maciejewską i Magdalenę Fijarczyk, które niczym „Raczek i Kałużyński" przedstawiły szkolnej publiczności i licznie zgromadzonym zainteresowanym nauczycielom wykład na dwa głosy zatytułowany „Ciało w filmie". W trakcie wykładu obecni zapoznali się z zaproponowanymi interpretacjami wielu filmów, w tym nieco już zapomnianych, które przeszły do klasyki kina. Prowadzące pokazywały wybrane z filmów sceny i komentowały obecność motywu ciała w różnych ujęciach – zniekształconego przez chorobę, ukazanego od środka, brzydkiego, zniszczonego przez kalectwo, ale także sprawnego ciała, które stało się pułapką w konsumpcyjnym świecie. Komentowane filmy w ujęciu jednego motywu okazały się na tyle pasjonujące, że publiczność po wykładzie prosiła o ciąg dalszy w warunkach bardziej kameralnych.

Wykłady poświęcone problemowi ciała w naukach medycznych odbyły się natomiast 11 marca. Pierwszy z nich, wygłoszony przez dr med. Jolantę Kosowską o tytule "Etyka w medycynie", dotyczył marginalizowanej często kwestii cieni zawodu lekarza. Prelegentka uwrażliwiała na problem śmierci pacjenta, który stanowi nieusuwalną składową zawodu lekarza, o czym zapominają młodzi kandydaci na studia medyczne oczarowani głównie pragnienieniem niesienia pomocy innym, przynoszenia ulgi w cierpieniu i ratowaniu życia. Drugi wykład, wygłoszony przez mgr Grażynę Kaczmarek, koordynatora transplantacji nerek w jednym z wrocławskich szpitali, nosił tytuł "Żywy dawca nerki – wieloaspektowość traansplantacji". Koncentrował się on na wskazaniu nie tylko medycznych, ale przede wszystkim prawnych i społecznych uwarunkowań operacji, decydujacych o dopuszczeniu do zabiegu zarówno w charakterze biorcy jak i dawcy.

Ostatnim wykładem, zorganizowanym przez panią Renatę Myśków, było wystąpienie prof. Jana Miodka pt. "O ciele ludzkim w języku polskim". Odbyło się ono 15 marca i dotyczyło nazw związanych z częściami ciała w języku polskim. Wykład poprowadzony był przez Profesora ze swadą i humorem..

O ogromnym zainteresowaniu młodzieży poruszaną problematyką świadczyła każdorazowo wypełniona po brzegi aula i uwaga, z jaką uczniowie słuchali wszystkich występujących przez kolejne dni prelegentów.

Ważnym uzupełnieniem cyklu wykładów był niewątpliwie wyjazd do Drezna 9 marca, zorganizowany przez panie Beatę Tadlę-Matkowską, Agatę Kozal i Grażynę Przybycień. Najważniejszymi punktami programu było zwiedzenie Galerii Starych Mistrzów, Zwingeru, Hofkirche i Frauenkirche, o których wraz z pilotem i przewodnikiem muzealnym opowieść snuła pani Agata Rusnak-Kozłowska. Do tematu Tygodnia Humanistycznego nawiązywały nie tylko wspaniałe zbiory Gemaelde Galerie, prezentujące zmieniający się na przestrzeni kolejnych epok wizerunek ludzkiego ciała, ale także odwiedzone przez uczestników wycieczki Muzeum Higieny, jedno z najbardziej interesujących muzeów tego typu w Europie. Wspaniałe zabytki, piękna pogoda i zainteresowanie uczniów uczyniły ten wyjazd niezwykle bogatym w niezapomniane wrażenia.

Innym wydarzeniem odbywajacym się w ramach Tygodnia Humanistycznego (2 i 10 marca) były Warsztaty Wykonywania Masek z Gipsu, podczas których pod kierunkiem Jakuba Jędrusika i przy wsparciu organizacyjnym pani Agaty Rusnak-Kozłowskiej uczestnicy warszatatów mogli wykazać się kreatywnością i umiejętnością pracy zespołowej. Wykonywanie masek, znanych od stuleci w wielu kulturach jako narzędzie, które przez odcisk ludzkiej twarzy przywołuje czysto cielesny aspekt człowieka, w bardzo interesujący sposób wpisało się w temat Tygodnia, poszerzając u uczestników granice percepcji cielesności i związanej z nią własnej tożsamości.

Z kolei we wtorek, 8 marca, uczniowie mogli wziać udział w grze filmowej przygotowanej przez klasę 1F pod kierunkiem pani Magdy Fijarczyk. Organizatorzy wymyślili 10 konkurencji dla klas pierwszych i drugich, w ramach których każda drużyna, złożona z trzech przedstawicieli danej klasy, wypełniała kartę zadań na czas – dysponując dwiema godzinami lekcyjnymi na ich wykonanie. Wyśmienite konkurencje czekały na odważnych reprezentantów - był m. in. quiz wiedzy o filmie, oceniano też szyk osób przebierających się za postaci z ulubionych filmów i ich trud w rozwiązywaniu zagadek logicznych, a także barwę głosu śpiewających filmowe szlagiery i talenty aktorskie drużyn odgrywających sceny z filmów. Zwycięzcą okazała się drużyna z klasy 2A z wynikiem 95 pkt na 100. „Po piętach" dreptały im klasy 2G oraz 2F – uzyskując odpowiednio 92 i 85 pkt. Zwycięzcy w nagrodę spałaszowali miskę pierogów Jasia Szeląga oraz otrzymali 95 pkt. do Ligi Klas.

Dodatkowymi atrakcjami Tygodnia Humanistycznego były wyjścia na seans "Dziewczyna z portretu" z paniami Magdaleną Fijarczyk i Wiolettą Maciejewska (10 marca) oraz na wystawę Eduarda Chillidy "Brzmienia" w Galeri BWA z panią Agatą Rusnak-Kozłowską i panem Jerzym Jasińskim (12 marca).

Artystycznym podsumowaniem tygodnia był natomiast Przegląd Twórczości Rozmaitej Na marginesie, już po raz czwarty prezentujący plastyczne i muzyczne pasje uczniów naszej szkoły. Na wernisażu zorganizowanym w Domu Kultury BAKARA można było podziwiać prace plastyczne stanowiące efekt konkursu plastycznego pt. "Człowiek". Zwycięzcami konkursu zostały: Aleksandra Szczębara (1 miejsce), Kalina Paśko i Julia Felbinger (2 miejsce) oraz Joanna Grudniewicz (3 miejsce), którym serdecznie gratulujemy. Na wystawie można było obejrzeć też prace o tematyce dowolnej, autorstwa: Aleksandry Szczebary, Joanny Grudniewicz, Joanny Szabuniewicz, Aleksandry Osak, Pauli Hauzer, Julii Felbinger, Aleksandry Czerw, Oliwii Grochowskiej, Martyny Zamiary, Michała Grzymałkiewicza i Macieja Kapitana. Wystawie towarzyszył koncert, podczas którego swoje talenty prezentowali z kolei uczniowie obdarzeni imponującymi możliwościami wokalnymi (Anna Łuczak, Szymon Miazek, Julia Ślęzak, Krzysztof Truskowski, Wiktoria Zakrzewska) aktorskimi (Diana Woźnica i Karolina Szyrner), instrumentalnymi (Paulina Lemańska, Patrycja Marchelek, Alicja Tondytko, Krzysztof Truskowski), a nawet tanecznymi, o czym świadczył występ flamenco Dominiki Sitarz. Występujący uczniowie dostarczyli widowni wielu wzruszeń a ich energia, radość i pasja w odczuciu koordynatorki imprezy, pani Agaty Rusnak-Kozłowskiej, stanowiły największą nagrodę za czas i wysiłek, konieczny do zorganizowania Przeglądu. Jedyną przykrością była znikoma liczba nauczycieli, których reprezentowali pani Magdalena Fijarczyk i pan Jerzy Jasiński.

Tak bardzo rozbudowana impreza, jaką był ostatni Tydzień Humanistyczny, wymagała gigantycznego nakładu pracy i czasu szeregu osób, których życzliwość i zaangażowanie pozwoliły koordynatorkom całego projektu paniom: Katarzynie Moskwie i Agacie Rusnak-Kozłowskiej zrealizować projektowaną tygdniami wizję tego wydarzenia. Przede wszytkim dziękujemy osobom, które będąc humanistami brały udział w Tygodniu w wymienianych wcześniej licznych aktywnościach. Dodatkowo bardzo miłym akcentem tego wydarzenia jest pomoc osób spoza zespołu humanistów – pan Wojciech Galacki, nauczyciel biologii, stał się cennym współorganizatorem całego tygodnia, pomagajac przy organizacji wykładów "medycznych", germanistki w osobach pani Beaty Tadla-Matkowska i pani Agaty Kozal wzięły na siebie cieżar zorganizowania wyjazdu do Drezna, a zespół nauczycieli wychowania fizycznego udostepnił miejsce na warsztaty maskarskie, gdy okazało sie, że z braku wolnej sali mogłyby się one w ogóle nie odbyć. Nie do pominięcia jest również pomoc pana Tomasz Kozłowskiego, męża pani Agaty Rusnak-Kozłowskiej, który bezinteresownie, jak co roku, poświęcił kilka popołudni, by zamontować wystawę prac uczniowskich najpierw w szkolnej bibliotece, następnie by przenieść ją do Dmu Kultury BAKARA a w końcu, by przewieźć i zamontować sprzęt nagłaśniający koncert. To jemu i uczniom działającym w radiowęźle: Szymonowi Miazkowi oraz Aleksandrowi Ferencowi, zawdzięczamy, że występujących uczniów było nie tylko świetnie widać, ale i słychać. Ta współpraca obok wartości dydaktycznej i artystycznej całej imprezy jest w ocenie koordynatorek projektu najcenniejszą wygraną Tygodnia Humanistycznego. Podobnie jak nauki humanistyczne wkraczają w różne aspekty życia, przenikając się z dziedzinami, które, wydawałoby się, z humanistyką niewiele mają wspólnego, tak samo organizacja Tygodnia Humanistycznego stała się okazją do ponadprzedmiotowej współpracy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku kolejna edycja Tygodnia również będzie przede wszystkim nas łączyć a nie dzielić.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzeń Tygodnia - tutaj.

PLAKAT TYGODNIA
Do góry