[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W dniach 9.11.2015 – 13.11.2015 uczniowie klasy III G i chętni z klas  IIB,IID,  IIF, IIH, II J  wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do siedziby CERN, czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, która mieści się pod Genewą. 

Opiekunami i organizatorami byli: p. prof. Izabela Chaszczowska i p. prof. Szymon Kiecenka oraz  p. prof. Ewa Nowak,  p. prof. Wioletta Piegzik i p. prof. Beata Wojasiewicz  Zwiedzanie CERNU – u było oczywiście głównym punktem tego projektu, ale program był jeszcze bogatszy. Pierwszego dnia uczestnicy  mieli okazję zwiedzić kopalnię węgla  i elektrownię  w Bogatyni. Nie tylko przekonali się o tym ,jak bardzo nowoczesne są to zakłady, ale też dowiedzieli się wiele o wdrażanym przez nie programie ochrony środowiska i rekultywacji terenu poodkrywkowego.

Drugi dzień to, oczywiście, Genewa i CERN. Pobyt w nim uczestnicy zainaugurowali wysłuchaniem wykładu, w trakcie którego mieli możliwość zadawania wielu pytań, z czego skwapliwie skorzystali. Inspirujące okazało się również zwiedzanie hali doświadczalnej, a także możliwość zajrzenia przez przezroczystą szybę do komputerowego „centrum dowodzenia i nadzoru” nad kompleksem urządzeń zwanych zwyczajowo „zderzaczem hadronów”. Widok tego centrum niewątpliwie robi wrażenie! Podobnie jak informacja, że cząstki zwanej bozonem Hicksa „szuka” nie jedno urządzenie, lecz cztery! Interesujące są również praktyczne zastosowania badań prowadzonych w CERN, np. w medycynie (rezonans magnetyczny).

Ale nie samą fizyką jądrową żyje człowiek, choć trzy godziny minęły zbyt szybko. Młodzież zwiedziła także samo miasto: była na ekskluzywnej ulicy hoteli i sklepów Rue de Mount Blanc,  w katedrze św. Piotra, pod murami obronnymi i nad jeziorem Leman (Genewskim), nieopodal gigantycznej fontanny, symbolu miasta.

Dzień trzeci to zwiedzanie Lozanny i Lucerny.  Pamiątkowe zdjęcie zaświadcza o odwiedzinach Stadionu Olimpijskiego. Uwagę przyciągnęły też  Uniwersytet w Lozannie (i historia pobytu tam Adama Mickiewicza) oraz najważniejszy kościół Szwajcarii – przepiękna, wzniosła  katedra Notre Dame. Z kolei Lucerna to urokliwe niewielkie miasto, którego Starówka koncentruje się wokół rzeki. Jej centralnym punktem jest Most Kapliczny – najsłynniejszy drewniany most Europy.

Czwarty dzień to już w zasadzie powrót do domu, ale zanim to nastąpiło uczniowie byli jeszcze w Centrum Nauki w Winterthur – na fascynującym pokazie techniki laserowej (i nie tylko) oraz w niemieckim Sinsheim w Muzeum Transportu i Motoryzacji - mekki wielbicieli starych samochodów i lotnictwa (wejście na pokład „naddźwiękowca” Concorde to niezapomniane przeżycie).

Na koniec uczestnicy chcieliby podziękować Panu Dyrektorowi Leszkowi Duszyńskiemu za nieocenioną pomoc w uzyskaniu dofinansowania do wyjazdu z Departamentu Edukacji, bez czego  ten wyjazd nie byłby możliwy.

Do góry