- Szczegóły
- Administrator
W tym roku po raz kolejny został zrealizowany projekt informatyczny dotyczący maszyny szyfrującej Enigma.
To był koszmar dla tajnych służb na całym świecie… szyfr Enigmy. Szyfr nie do złamania, który dawał rosnącym w siłę Niemcom wielką przewagę militarną. Kryptoanalitycy kolejnych państw bezradnie rozkładali ręce wobec ilości możliwych kombinacji szyfru…
Dopóki nie pojawiła się idea, by całkowicie zmienić podejście do problemu. Zdarzyło się to w Polsce …
Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski rozpoczęli prace dla polskiego wywiadu nie zdając sobie sprawy z celu całej operacji.
W ciągu niespełna trzech miesięcy Marian Rejewski odtworzył i przedstawił w postaci równań matematycznych maszynę, której nigdy nie widział, i… złamał szyfr nie do złamania!
Było to 31 grudnia 1932 roku. Rozpoczęła się nowa era w historii kryptologii…
Kryptografia i kryptoanaliza to ważne dziedziny informatyki. Uczniowie klas: 1A, 1B3, 1B4, 1C, 1D, 1E, 1F, 1H1, 1I uczestniczyli w szkolnym projekcie związanym z Enigmą.
Wszystkie wymienione klasy obejrzały film dokumentalny, z którego dowiedziały się co to była Enigma, kiedy powstała, jak wyglądało szyfrowanie za pomocą tej maszyny oraz najważniejsze- kto złamał Enigmę.
Także w ramach projektu 6 uczniów naszej Szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Łamacze szyfrów. Konkurs odbył się 28 grudnia 2023 roku o godzinie 19.32
Uczennice klasy 3B1: Aleksandra Widawska, Alicja Pluta, Wiktoria Leśniak, Magda Kremienowska oraz Hanna Pieczykolan zdobyły wyróżnienie w tym konkursie!
Wszyscy uczniowie wymienionych klas przygotowali prezentacje związane z Enigmą. Oprócz podstawowych informacji związanych z samą maszyną, przedstawili w nich sylwetki wybitnych Polaków, którzy złamali Enigmę, oraz wybrane algorytmy szyfrujące, które zostały omówione na lekcjach informatyki.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracowali nad projektem!
Poniżej zamieszczam wybrane prace uczniów.
Marta Drewniowska- autorka projektu