- Szczegóły
- Administrator
Celem projektu było poszerzenie kompetencji społecznych i obywatelskich w zakresie ochrony klimatu, wzmacnianie wiedzy i świadomości na temat zmian klimatycznych, nawiązywanie współpracy między szkołami partnerskimi.
Poza uczniami naszej szkoły, w projekcie wzięli uczniowie z Kościelnego Gimnazjum Stefana Misika w Spiskiej Nowej Wsi na Słowacji: Cirkevné gymnázium Štefana Mišíka.
Na początku lutego gościliśmy w naszej szkole uczniów oraz nauczycieli ze Słowacji. Podczas 5 dniowego spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach w Centrum Odra, podczas których poznali współzależności między działalnością człowieka a hydrosferą. Uczniowie wzięli udział w zajęciach w szkole, wspólnie wykonywali prezentacje dotyczące zmian klimatycznych. Finałem było wykonanie plakatów i wystawa. Poza zajęciami i warsztatami w szkole, uczniowie obu szkół zwiedzali Wrocław, wspólnie poznając kulturę i tradycje polskie.
Pod koniec marca nasi uczniowie wyjechali na Słowację, aby wziąć udział w 2 części projektu. Cały tydzień upłynął w duchu zmian klimatycznych. Zaobserwowaliśmy wpływ działalności człowieka na zmiany klimatu na następujących obszarach: Nowa Wieś Spiska, Wysokie Tatry, Koszyce. W Tatrach odwiedziliśmy obserwatorium na Skalnym Plesie, gdzie zapoznaliśmy się z przyrządami do pomiaru opadów, wilgotności, prędkości wiatru i temperatury. Dodatkowo wzięliśmy udział w warsztatach o tematyce wodnej w Steelparku. Stworzyliśmy model obiegu wody oraz filtr zero waste do filtrowania zanieczyszczonej wody. Przez cały tydzień zbieraliśmy odpady, z których stworzyliśmy 4 plakaty. W szkolnym laboratorium analizowaliśmy próbki wody pobrane z różnych miejsc w mieszanych grupach.
Udział w projekcie pozwolił uczniom obu szkół na głębsze poznanie zmian klimatycznych, oddziaływania człowieka na nie, a przede wszystkim uwrażliwił na problemy, których jesteśmy świadkami i niestety autorami. Koordynatorki projektu