[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

Wyjazd edukacyjny do Wenecji dla uczniów Liceum nr VII oraz Liceum nr IV odbył się w dniach 18-22.09.2019 r.

Celem wyjazdu było pokazanie uczniom jednego z najważniejszych miast na mapie kulturalnej Europy, zapoznanie ich z jego historią oraz zabytkami.

Omówienie układu architektoniczno-urbanistycznego Piazza di San Marco i Piazzetty z najważniejszymi obiektami takimi jak Pałac Dożów, Zaecca, Libraria, Stare i Nowe Prokuracje, wieża zegarowa oraz dzwonnica z Loggettą pozwoliły ilustrować jak wraz z potęgą militarną i ekonomiczną zmieniał się wygląd miasta na przestrzeni od XII do XVI w.

Liczne, odwiedzone w trakcie wyjazdu kościoły (bazylika św. Marka, San Giovanni e Paolo, Santa Maria dei Miracoli, Santa Maria della Salute, Santa Maria Gloriosa dei Frari oraz San Giorgio Maggiore) umożliwiły z kolei zaprezentować dorobek kilku wieków intensywnego rozwoju sztuki weneckiej doby romanizmu, gotyku, średniowiecza i baroku zarówno w kontekście wznoszenia obiektów sakralnych jak również aranżowania ich wystroju i wyposażenia.

Ten sam aspekt, jednak w obrębie przestrzeni świeckich udało się omówić na przykładach wnętrz takich znaczących budowli weneckich jak Pałac Dożów, Ca’d’Oro, Scuola Grande di San Rocco czy Palazzo Mocenigo.

Przedstawieniu etapów rozwoju malarstwa weneckiego i scharakteryzowaniu stylistyk najważniejszych artystów doby renesansu i baroku (takich jak Giovanni Bellini, Carpaccio, Tycjan, Giorgione, Veronese, Tintoretto, Antonio Canale, Francesco Guardi, Rosalba Carriera i Gianbattista Tiepolo) służyła natomiast wizyta w Galerii della Academia, najsłynniejszej kolekcji weneckiej, skupiającej dziesiątki prac dawnych mistrzów.

Wisienką na torcie była sobotnia wizyta na terenach Giardini, gdzie odbywają się Biennale Sztuki Współczesnej, będące jedną z najbardziej prestiżowych wystaw sztuki aktualnej. W efekcie uczniowie biorący udział w wycieczce mogli zmierzyć się zarówno ze sztuka dawną jak i współczesną, przy czym tę pierwszą wielokrotnie mogli oglądać w oryginalnych wnętrzach, do których była tworzona, co sam odbiór czyniło pełniejszym i bardziej ekscytującym.

Wyjazd był niezwykle intensywny pod względem programu zwiedzania i doświadczania sztuki w różnych jej odsłonach i na różnych płaszczyznach. Jako organizatorki mamy nadzieję, że do atrakcyjności wyjazdu przyczyniły się również abordaże na vaporetta, liczne bramki, do których niektórzy podchodzili z jawną nonszalancją, smakowita pizza przeżuwana na szybko w trakcie naszych wędrówek po mieście, lody o rewelacyjnych smakach, piękna pogoda i niekończące się opowieści o sztuce i historii miasta, serwowane przez ludzi z pasją.

Mamy nadzieję, że za rok w Toskanii będzie jeszcze bardziej obłędnie! Jeśli chcecie się sami o tym przekonać, nie przegapcie zapisów, które zaczną się już w styczniu!

Do góry